Apple slår sin egen alle tiders rekord som mest værdifulde selskab: Er nu mere end 5.400 milliarder kroner værd

Gigantiske Apple's aktie fortsætter sin himmelkurs. Den amerikanske mastodont er nu mere end 5.400 milliarder kroner værd.

Artikel top billede

Amerikanske Apple's aktie oplever i disse måneder en decideret optur. Siden præsidentvalget i november er aktien steget med 50 procent. (Foto: Dan Jensen)

I mange lommer rundt om i verden gemmer sig en iPhone, ligesom der i mange tasker på vej til arbejde i disse timer ligger en iPad eller en MacBook.

Værdien på det verdenskendte firma er da også voldsomt stigende.

Senest har Apple som det første amerikanske selskab rundet en markedsværdi på 800 millarder dollar. Det er en stigning på 100 millarder dollar på to år. 

"I betragtning af, at Apple har et begrænset antal produkter, har selskabet virkelig domineret markedet på en måde, som kun få virksomheder har, og det har været i stand til at fastholde margen på trods af mange konkurrenter," pointerer Rick Meckler fra LibertyView Capital Management i New Jersey til Reuters.

Aktie på himmelflugt

De seneste måneder har amerikanske Apple oplevet en vild aktieoptur.

Siden præsidentvalget i november sidste år, hvor amerikanerne valgte Donald Trump til præsident, har Apple oplevet en værdimæssig stigning på 50 procent. 

Hvis aktien forsætter sin nuværende optur, så vil Apple i løbet af i år runde en markedsværdi på 1.000 milliarder dollar. Det svarer til mere end 6.800 milliarder kroner.

Vi fortalte fornylig, at Apple også er det selskab i verden, der har flest kontanter stående på bankbogen. Faktisk har Apple så mange penge på opsparingskontoen, at selskabet kan købe et par af verdens største selskaber kontant og stadig have nogle milliarder stående.

Det kan du læse mere om her: Vild rekord: Apple har 1,7 billioner kroner kontant på bankbogen - hvad skal der ske med alle de penge?

Læs også:

Fem vigtige detaljer fra Apple kvartalsregnskab, som er værd at vide

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job