Apple vil ikke godkende Spar Nords nye abonnements-app: "Vi er klar til at gå til EU med sagen"

Spar Nords ambitiøse planer om sin Subhub-app med "MobilePay-potentiale" bremses af Apple, der ikke vil godkende bankens app.

Artikel top billede

Spar Nord satser stort på sin nye app, Subhub, der skal give forbrugere bedre overblik over deres abonnementsordninger og som banken mener har "MobilePay-potentiale."

Men nu møder banken modstand fra Apple, der ikke vil give appen en fuld tilladelse i sin App-butik.

Det skriver Børsen.

"Vi er uforstående over for, at appen ikke kan godkendes, efter at den i første gang var blevet godkendt," siger direktør for forretningsudvikling i Spar Nord, Ole Madsen, til avisen.

Apple har ikke givet yderligere forklaring til banken om, hvorfor den ikke vil godkende appen, der blandt andet kan bruges til lettere at opsige abonnementer.

"Det er en slemt frustrerende situation at befinde sig i, når man ikke kan få af vide hvorfor, og at man bliver obstrueret i at realisere sine forretningsmæssige planer," siger Ole Madsen til Børsen.

Læs også: Apple siger nej til opdatering af Spotify-app: Forlanger at Spotify bruger Apples betalingssystem

Har skrevet appel til Apple

Efter en appel til Apple har kodegiganten tilladt Subhub igen at blive indsendt til Apple for at blive godkendt til app-butikken, men den vil kun kunne blive godkendt til det danske marked, hvilket er utilfredsstillende, siger Ole Madsen.

Subhub er langt fra den eneste app til håndering af abonnementer, og derfor føler Spar Nord-direktøren, at afvisningen fra Apple er problematisk.

Derfor overvejer banken at tage sagen til EU's konkurrencekommisær, Margrethe Vestager.

Læs også: Google Play versus Apple App Store: Her hentes der flest apps - og her tjenes flest penge

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job