Region Midtjylland i stor fare for ransomware-angreb: 5.000 computere kører stadig Windows XP

Artikel top billede

Cirka 5.000 computere kører det forældede Windows XP-system i Region Midtjylland, og det er et kæmpe sikkerhedsproblem i kølvandet på WannaCry-ransomwaren.

5.000 computere i Region Midtjylland kører stadig Windows XP.

Det er computere, som hovedsageligt er i drift og med internetadgang på regionens hospitaler, og det udgør en kæmpe sikkerhedstrussel, særligt i forbindelse med de seneste WannaCry-angreb, der netop har angrebet hospitaler verden over.

Læs også: Det største ransomware-angreb nogensinde: Det vi ved om WannaCry indtil videre

Det skriver Information efter en rundspørge hos de danske regioner.

Sikkerhedsekspert fra CSIS, Peter Kruse, fortæller til Information, at det er mere held end forstand, at danske hospitaler ikke er blevet ramt af WannaCry-angrebet.

"Jeg havde mistanke om, at den var helt gal, men de her tal gør mine bekymringer større," udtaler Peter Kruse.

"Det er russisk roulette for at sige det ligeud."

Windows XP er usikkert

I samme rundspørge oplyser Region Nordjylland, at man har 100 computere med Windows XP og Region Sjælland har 113 computere med XP.

I Region Syddanmark har under 100 computere (alle offline), og Region Hovedstaden har 630 XP-computere, som er i færd med at blive udfaset.

WannaCry-ransomwaren har ramt over 200.000 computere verden over, og bliver beskrevet om en af de mest omfangsrige og alvorlige ransomware-angreb nogensinde. Ransomwaren spredes som en orm og krypterer filer på ofrenes drev, hvorefter der skal betales 300 dollars i bitcoin som løsesum.

Særligt det 16 år gamle styresystem XP er udsat, da styresystemet ikke modtager månedtlige opdateringer fra Microsoft, med mindre man betaler for det. 

Læs også: Ro på: Hype skygger for den centrale pointe i WannaCry-angrebet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job