Region Midtjylland i stor fare for ransomware-angreb: 5.000 computere kører stadig Windows XP

Artikel top billede

Cirka 5.000 computere kører det forældede Windows XP-system i Region Midtjylland, og det er et kæmpe sikkerhedsproblem i kølvandet på WannaCry-ransomwaren.

5.000 computere i Region Midtjylland kører stadig Windows XP.

Det er computere, som hovedsageligt er i drift og med internetadgang på regionens hospitaler, og det udgør en kæmpe sikkerhedstrussel, særligt i forbindelse med de seneste WannaCry-angreb, der netop har angrebet hospitaler verden over.

Læs også: Det største ransomware-angreb nogensinde: Det vi ved om WannaCry indtil videre

Det skriver Information efter en rundspørge hos de danske regioner.

Sikkerhedsekspert fra CSIS, Peter Kruse, fortæller til Information, at det er mere held end forstand, at danske hospitaler ikke er blevet ramt af WannaCry-angrebet.

"Jeg havde mistanke om, at den var helt gal, men de her tal gør mine bekymringer større," udtaler Peter Kruse.

"Det er russisk roulette for at sige det ligeud."

Windows XP er usikkert

I samme rundspørge oplyser Region Nordjylland, at man har 100 computere med Windows XP og Region Sjælland har 113 computere med XP.

I Region Syddanmark har under 100 computere (alle offline), og Region Hovedstaden har 630 XP-computere, som er i færd med at blive udfaset.

WannaCry-ransomwaren har ramt over 200.000 computere verden over, og bliver beskrevet om en af de mest omfangsrige og alvorlige ransomware-angreb nogensinde. Ransomwaren spredes som en orm og krypterer filer på ofrenes drev, hvorefter der skal betales 300 dollars i bitcoin som løsesum.

Særligt det 16 år gamle styresystem XP er udsat, da styresystemet ikke modtager månedtlige opdateringer fra Microsoft, med mindre man betaler for det. 

Læs også: Ro på: Hype skygger for den centrale pointe i WannaCry-angrebet

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28 april 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Driftstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Bliv IT-projektleder i Forsvaret og sæt retningen for fremtidens digitale løsninger

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse