Region Midtjylland i stor fare for ransomware-angreb: 5.000 computere kører stadig Windows XP

Artikel top billede

Cirka 5.000 computere kører det forældede Windows XP-system i Region Midtjylland, og det er et kæmpe sikkerhedsproblem i kølvandet på WannaCry-ransomwaren.

5.000 computere i Region Midtjylland kører stadig Windows XP.

Det er computere, som hovedsageligt er i drift og med internetadgang på regionens hospitaler, og det udgør en kæmpe sikkerhedstrussel, særligt i forbindelse med de seneste WannaCry-angreb, der netop har angrebet hospitaler verden over.

Læs også: Det største ransomware-angreb nogensinde: Det vi ved om WannaCry indtil videre

Det skriver Information efter en rundspørge hos de danske regioner.

Sikkerhedsekspert fra CSIS, Peter Kruse, fortæller til Information, at det er mere held end forstand, at danske hospitaler ikke er blevet ramt af WannaCry-angrebet.

"Jeg havde mistanke om, at den var helt gal, men de her tal gør mine bekymringer større," udtaler Peter Kruse.

"Det er russisk roulette for at sige det ligeud."

Windows XP er usikkert

I samme rundspørge oplyser Region Nordjylland, at man har 100 computere med Windows XP og Region Sjælland har 113 computere med XP.

I Region Syddanmark har under 100 computere (alle offline), og Region Hovedstaden har 630 XP-computere, som er i færd med at blive udfaset.

WannaCry-ransomwaren har ramt over 200.000 computere verden over, og bliver beskrevet om en af de mest omfangsrige og alvorlige ransomware-angreb nogensinde. Ransomwaren spredes som en orm og krypterer filer på ofrenes drev, hvorefter der skal betales 300 dollars i bitcoin som løsesum.

Særligt det 16 år gamle styresystem XP er udsat, da styresystemet ikke modtager månedtlige opdateringer fra Microsoft, med mindre man betaler for det. 

Læs også: Ro på: Hype skygger for den centrale pointe i WannaCry-angrebet

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Quadsat ApS

Robotics Engineer

Fyn

MOLIO Erhvervsdrivende Fond

IT-projektleder

Københavnsområdet

Banedanmark

Cyber Risk Analyst

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S