Region Midtjylland i stor fare for ransomware-angreb: 5.000 computere kører stadig Windows XP

Artikel top billede

Cirka 5.000 computere kører det forældede Windows XP-system i Region Midtjylland, og det er et kæmpe sikkerhedsproblem i kølvandet på WannaCry-ransomwaren.

5.000 computere i Region Midtjylland kører stadig Windows XP.

Det er computere, som hovedsageligt er i drift og med internetadgang på regionens hospitaler, og det udgør en kæmpe sikkerhedstrussel, særligt i forbindelse med de seneste WannaCry-angreb, der netop har angrebet hospitaler verden over.

Læs også: Det største ransomware-angreb nogensinde: Det vi ved om WannaCry indtil videre

Det skriver Information efter en rundspørge hos de danske regioner.

Sikkerhedsekspert fra CSIS, Peter Kruse, fortæller til Information, at det er mere held end forstand, at danske hospitaler ikke er blevet ramt af WannaCry-angrebet.

"Jeg havde mistanke om, at den var helt gal, men de her tal gør mine bekymringer større," udtaler Peter Kruse.

"Det er russisk roulette for at sige det ligeud."

Windows XP er usikkert

I samme rundspørge oplyser Region Nordjylland, at man har 100 computere med Windows XP og Region Sjælland har 113 computere med XP.

I Region Syddanmark har under 100 computere (alle offline), og Region Hovedstaden har 630 XP-computere, som er i færd med at blive udfaset.

WannaCry-ransomwaren har ramt over 200.000 computere verden over, og bliver beskrevet om en af de mest omfangsrige og alvorlige ransomware-angreb nogensinde. Ransomwaren spredes som en orm og krypterer filer på ofrenes drev, hvorefter der skal betales 300 dollars i bitcoin som løsesum.

Særligt det 16 år gamle styresystem XP er udsat, da styresystemet ikke modtager månedtlige opdateringer fra Microsoft, med mindre man betaler for det. 

Læs også: Ro på: Hype skygger for den centrale pointe i WannaCry-angrebet

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S