Cloud Factory skal implementere Microsofts Azure Stack på dansk jord: Data forlader ikke Danmark

Nu kan danske virksomheder sikre sig, at deres data forbliver på dansk jord. Cloud Factory har nemlig indgået en aftale med Microsoft om at drive Azure Stack i Danmark.

Artikel top billede

Hvis man vil være helt sikker på, at de data, man ligger inde med, forbliver på dansk jord, selvom man satser på Microsofts cloud, kan det nu lade sig gøre.

Cloud Factory fra Varde har nemlig indgået en aftale med Microsoft om at drive Microsofts hybridversion af Azure. Det skriver ITWatch.

Det betyder, at man kan være sikker på, at ens data forbliver i et dansk datacenter og dermed er forbliver fysisk på dansk jord.

I den almindelige form er kundernes data placeret i Microsofts egne datacentre i foreksempel Holland.

Men nu er behovet opstået på grund af slutkunder, der er bekymrede for datasikkerhed og nye lovkrav. 

"Der har været et ønske fra kunder og partnere om at kunne levere services fra lokale datacentre. Det er store virksomheder i både det offentlige og private. Men også mindre kunder, der ønsker adgang til funktionaliteterne i Azure, plus muligheden for at trække på en dansk partner," siger Ken Hyld, der er produkthef hos Microsoft Danmark til ITWatch.

Læses lige nu

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Internal Account Manager

    Københavnsområdet

    Kromann Reumert

    Legal Tech & AI Engineer

    Københavnsområdet

    Aller Leisure A/S

    Aller Leisure søger en Frontend-udvikler (.Net)

    Københavnsområdet

    Shure Scandinavia A/S

    Signal Processing Developer with Ambitions

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S