Morgen-briefing: NNIT køber danske Scales Group for 122 millioner kroner / Snart vil du kunne betale regninger via e-Boks / Cisco nedjusterer og fyrer 1.100 mand

NNIT køber danske Scales Group for 122 millioner kroner. Snart vil du kunne betale regninger via e-Boks. ATP bliver aktionær i Boozt.com. Cisco nedjusterer og fyrer 1.100 mand. Fremgang til Simcorp over hele linien.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen fra Computerworld. Her har du det hurtige overblik over it-nyhederne torsdag morgen.

NNIT køber danske Scales Group for 122 millioner kroner

NNIT køber det danske it-selskab Scales Group, der holder til huse i Søborg uden for København og som er specialiseret i Dynamics-løsninger.

NNIT betaler 122 millioner kroner for selskabet, der for tiden har 113 medarbejdere i Danmark og Norge fordelt i København, Aarhus, Odense, Aalborg og Oslo. Scales omsatte i fjor for 116 millioner kroner og landede et drriftsoverskud på 15 millioner kroner.

"Scales og NNIT imødekommer tilsammen den fulde ERP-værdikæde - lige fra outsourcing over applikations-management, drift og videreudvikling af vores kunders ERP-løsning, Dynamics AX," lyder det fra Per Kogut, CEO i NNIT i denne fondsbørsmeddelelse.

Snart vil du kunne betale regninger via e-Boks

E-boks skal udvikle sig i den kommende tid, så den bliver langt mere end en postkasse, som man kan lægge digitale breve i.

Sådan lyder det fra selskabets nye topchef, Ulrik Falkner Thagesen, der tiltrådte ved årsskiftet.

Han siger til Business, at E-boks ‘helt sikkert' vil blive ‘mere levende' fremover.

"Vi kan opbevare informationer og oven på lægge interaktioner, som forstår og kan bruge. Hvis vi kan skabe tovejskommunikation, så man kan svare, betale, signere dokumenter og lave handlinger, så højnes værdien af e-Boks," siger han til avisen.

ATP bliver aktionær i Boozt.com

ATP bliver en af investorerne i Boozt.com, når selskabet bliver børsnoteret. Boozt-com meddeler, at ATP har givet tilsagn om at købe seks procent af aktierne i selskabet.

Ifølge selskabet kommer en aktie til at koste mellem 54 kroner og 63 svenske kroner, når selskabets introduceres om et par uger.

Cisco nedjusterer og fyrer 1.100 mand

Cisco nedjusterer forventningerne til næste kvartal med fire-seks procent.

Selskabet er verdens største leverandør af netværks-udstyr, men er i gang med en stor tilpasning, som er drevet af, at markedet i meget stort omfang er ved at dreje over mod software-services.

Sammen med nedjusteringen meddeler selskabet, at det vil fyre yderligere 1.100 medarbejdere. Cisco er i forvejen i gang med at skære medarbejderstaben ned med 5.500 medarbejdere.

Cisco har fremadrettet især fokus på højvækst-områder som it-sikkerhed, IoT og cloud. Hovedkonkurrenterne er selskaber som Huawei og Juniper Networks.

Fremgang til Simcorp over hele linien

Simcorps omsætning er i årets første kvartal vokset med 19,3 procent i forhold til det tilsvarende kvartal i fjor til 73,1 millioner euro.

Driftsoverskudet er steget fra 5,8 millioner euro til 7,5 millioner euro for selskabet, der desuden har landet en ny kunde. Simcorp håndterer relativt få meget store kunder, og det er derfor ikke hverdagskost, at selskabet lander nye kunder.

"Første kvartal var et solidt kvartal for Simcorp, og vi er glade for at kunne byde en ny kunde velkommen i det vigtige nordamerikanske marked," lyder det fra direktør Klaus Holse i en meddelelse

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S