Morgen-briefing: Freddy Blak lækkede Atea-rapport: "Den flød overalt' / Dansk politi for dårlig til at hente data fra it-selskaber / Robotbiler kan få egen kørebane på dansk motorvej

Freddy Blak lækkede hemmelig Atea-rapport: "Den flød overalt'. Dansk politi for dårlig til at hente data fra it-selskaber. Robotbiler kan få egen kørebane på danske motorvej. Ny teknologi skaber ikke nogen særlig stor omvæltning på arbejdsmarkedet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen fra Computerworld. Her har du det hurtige overblik over it-nyhederne fredag morgen.

Freddy Blak lækkede Atea-rapport: "Den flød overalt'

Polikeren Freddy Blak (S) er blevet tiltalt for brud på tavshedspligten, fordi han videregav fortrolige oplysninger om en tiltalt i den store Atea-bestikkelsessag til en journalist på Weekendavisen.

Freddy Blak erkender, at han udleverede rapporten, da den alligevel lå ude hos ‘alle andre medier' og derfor efter hans opfattelse ikke længere var fortrolig.

"Hvis jeg bliver dømt for at have udleveret rapporten og ryddet op i det her, så betaler jeg gerne min bøde. Men det tror jeg ikke, at jeg gør," siger han til Ritzau.

Dansk politi for dårlig til at hente data fra it-selskaber

Politi og myndigheder i lande som Tyskland og Frankrig henter data fra it-selskaberne i meget større omfang end dansk politi, skriver Ingeniøren.

De tyske myndigheder anmoder eksempelvis Google om at udlevere om, hvem mistænke har kommunikeret med, 142 gange årligt per million indbyggere. I Danmark er tallet 19 gange årligt per million indbyggere.

Istedet foretrækker danske politi ifølge bladet at gå gennem samme vej, som de altid har gjort: Gennem teleselskaberne.

Robotbiler kan få egen kørebane på dansk motorvej

Vejdirektoratet forbereder sig på at give selvkørende biler deres egen kørebane på udvalgte strækninger på motorvej E45 i myldretiden. Her vil de kunne bruge en smal kørebane, da de vil være i stand til at holde deres kurs meget præcist og derfor ikke behøver meget plads.

I første omgang handler det dog om at gennemgå motorvejene for at se, hvor gode de selvkørende biler egentlig er til at læse vejstriber og skilte.

Afdelingsleder Andreas Egense siger til Ritzau, at han vurderer, at den dedikerede bane kan blive relevant i 2032.

"Tager man udgangspunkt i, at anlægningen af en ny vognbane er samfundsøkonomisk rentabelt med 33 procent selvkørende biler af den samlede vognpark, så kan den løsning være relevant i 2032," siger han.

Ny teknologi skaber ikke nogen særlig stor omvæltning på arbejdsmarkedet

Ny teknologi skaber - måske mod forventning - ikke nogen særlig stor omvæltning på arbejdsmarkedet. Sådan lyder konklusionen i en ny rapport fra den amerikanske tænketank ITIF.

Ifølge rapporten har den såkaldte ‘job churn' - altså tempoet hvormed ny teknologi erstatter job - været i positiv udvikling gennem de senere store omvæltninger. Det betyder med andre ord, at teknologi-forandringerne skaber job, selv om teknologi løbende har erstattet mennesker.

Du finder rapporten her: False Alarmism: Technological Disruption and the U.S. Labor Market.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger teknisk specialist/IT-tekniker

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect