KMD har haft 172.117 fejl på 10 måneder i kontanthjælps-system

KMD har haft så store problemer med implementeringen af kontanthjælpsloftet og 225-timers reglen, at det har ført til hundredetusindvis af fejl for kontanthjælpsmodtagere

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

I 172.117 tilfælde har der været fejl i udsendte breve eller udbetalinger i forbindelse med kontanthjælpsloftet eller 225-timers reglen siden juni 2016.

Det viser et svar fra beskæftigelsesministeren, Troels Lund Poulsen (V), til Folketingets beskæftigelsesudvalg, som avisen.dk har fået indsigt i.

Det er KMD, der varetager kommunernes kommunikation med borgerne, og det har givet gentagne problemer for både borgere og kommuner.

Troels Lund Poulsen finder det store antal fejl problematisk.

"Særligt fordi der er tale om borgernes forsørgelsesgrundlag, finder jeg disse fejl helt uaccaptable og stærkt bekymrende," skriver han til Folketingets beskæftigelsesudvalg ifølge avisen.dk.

Fejl på fejl på fejl

I juni 2016 udsendte KMD varslingsbreve til alle borgere berørt af 225-timers reglen, hvilket svarer til 50.000 breve.

Der var dog fejl i samtlige breve, og der gik en uge, før de korrekte breve efterfølgende blev sendt ud.

Et par måneder senere modtager 43.000 fejl i vurderingen af, hvilken loftsats de bliver placeret på, og i oktober samme år begår KMD syv alvorlige fejl.

Blandt andet betyder en datafejl, at omkring 2.000 borgere ikke får udbetalt særlig støtte.

En fejl som gentager sig allerede i november.

Ligeledes rammes 1.500 borgere i midten af november på samleverstatus, hvor de fejlagtigt blev trukket i boligstøtten på grund af samboendes kontakthjælpsloft, selvom de boede alene. Fejlen blev rettet ugen efter.

Du kan læse om flere fejl hos avisen.dk.

KMD er i øjeblikket i problemer med blandt andet ATP, der kræver en giganterstatning på 881 millioner kroner efter den kulsejlede Social Pension-platform.

Det kan du læse mere om her: ATP forlanger 881 millioner kroner i erstatning af KMD for kuldsejlet it-projekt

Læs også: Professor: Vi kan undgå flere offentlige it-skandaler ved at fjerne it-udviklingen fra det offentlige

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job