CBB får kritik for nye abonnementer: Går til kanten af nye roamingregler ved at tage 80 kroner ekstra for data

CBB går til kanten af EU's nye roamingregler, når selskabet med nye abonnementer tager 80 kroner mere om måneden for abonnement, der dækker brug uden for de danske grænser.

Artikel top billede

Det er på kanten af reglerne, når CBB med lanceringen med to nye abonnementer tager 80 kroner ekstra for at brugeren kan få mobilbrug i europæiske lande uden for Danmark med i købet.

Det mener Forbrugerrådet Tænk, der ifølge IT Watch overvejer at melde CBB til Energistyrelsen for overtrædelse af de nye regler.

Forbrugerrådet mener, at det ‘ i hvert fald' er på kant med reglerne, at CBB lancerer to ens abonnementer, hvor det ene med adgang til data i Europa er 80 kroner dyrere.

Du kan læse mere her: EU-Kommissionen løfter pegefingeren: Roaming må ikke bruges som undskyldning for prisstigninger på danskernes mobilabonnementer

"Vi vil overveje at melde CBB's og lignende produkter til Energistyrelsen til den tid [15. juni, red]. Det er ikke acceptabelt, at CBB kommer med produkter, som har et stort ekstragebyr og nærmest ikke har anden forskel end mængden af data i EU," lyder det fra politisk konsulent, Ilyas Dogru, til sitet.

EU fjerner fra 15. juni de gamle roamingafgifter, som mange teleselskaber har tjent styrtende på.

De har gjort det muligt for mobilselskaberne at sende store regninger til udenlandske forbrugere, der har koblet sig på deres mobilnet.

Fra 15. juni fjerner EU imidlertid teleselskabernes mulighed for at opkræve roaming-afgifter direkte fra forbrugerne. Istedet skal teleselskaberne afregne direkte med hinanden for forbruget, mens de ikke må sende regningen videre til forbrugerne.

Det har fået mange teleselskaber til at slå alarm, da de frygter, at deres regning vil blive større end de beløb, som deres kunder betaler i abonnement.

En hel stribe mobilselskaber har i denne forbindelse hæve priserne og sætte nye abonnementer i søen.

CBB Mobil meddeler ifølge IT Watch, at selskabet ‘naturligvis' overholder lovgivningen.

Læs også:

Også Telenor varsler prisstigninger: Din telefonregning stiger med 10-20 kroner om måneden

EU kan ikke stoppe prisstigninger hos teleudbyderne efter roaming-aftale

Telia holder fast i udlandstelefoni trods nye roamingregler: "Næsten 90 procent af vores kunder rammer et udenlandsk mobilnet hvert år"

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos