Apple og Nokia stopper årelang strid: Slutter fred om patentkrænkelser

En strid omkring patenter mellem Apple og Nokia slutter med en fælles aftale.

Artikel top billede

En årelang strid mellem Nokia og Apple om patentrettigheder og krænkelser er nu forbi.

Siden 2009 har Apple og Nokia kæmpet om patentkrænkelser, hvor først Nokia mente, at Apple brød Nokias patenter, hvorefter Apple sagsøgte Nokia for brud på Apples patenter.


Den krig fortsatte igennem flere år, hvor Nokia senest i 2016 sagsøgte Apple for flere patentkrænkelser på 32 af finnernes patenter.

Læs mere her: Nokia i stor-offensiv mod Apple: Sagsøger Apple for massivt misbrug af Nokias teknologier

Men nu er patentkrigen overstået mellem de to selskaber. Det skriver Apple og Nokia i en fælles pressemeddelse.

Enigheden betyder, at Nokia nu supplerer Apple med netværksservices, mens Apple igen i sine butikker skal sælge Nokias sundheds-enheder, Withing-smartwatches.

I 2016 stoppede Apple salget af urene dagen efter, at Nokia sagsøgte Apple for patentbrud.

De yderligere finansielle detaljer er fortrolige, men Nokia skriver i meddelelsen, at det finske netværkselskab modtager en engangsbetaling fra Apple samt yderligere licensering fra Apple, som vil være at se i de kommende kvartalsregnskaber fra Nokia.

Ligeledes skriver begge selskaber, at de sammen vil udforske muligheden for samarbejde på "digitale sundhedsinitiativer." Både Apple og Nokia udvikler som bekendt wearables med diverse sundhedssensorer.

Apple kæmper lignende patentsager med blandt andet Samsung, der først førte til en milliard-erstatning til Apple, men som sidenhen blev annulleret. 

Læs også: Kæmpe-nederlag til Apple: Samsung vinder stort i retssag om iPhone-patenter

Læs også: Microsoft og Google slutter fred: Dropper bølge af sagsanlæg mod hinanden

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS