Apple og Nokia stopper årelang strid: Slutter fred om patentkrænkelser

En strid omkring patenter mellem Apple og Nokia slutter med en fælles aftale.

Artikel top billede

En årelang strid mellem Nokia og Apple om patentrettigheder og krænkelser er nu forbi.

Siden 2009 har Apple og Nokia kæmpet om patentkrænkelser, hvor først Nokia mente, at Apple brød Nokias patenter, hvorefter Apple sagsøgte Nokia for brud på Apples patenter.


Den krig fortsatte igennem flere år, hvor Nokia senest i 2016 sagsøgte Apple for flere patentkrænkelser på 32 af finnernes patenter.

Læs mere her: Nokia i stor-offensiv mod Apple: Sagsøger Apple for massivt misbrug af Nokias teknologier

Men nu er patentkrigen overstået mellem de to selskaber. Det skriver Apple og Nokia i en fælles pressemeddelse.

Enigheden betyder, at Nokia nu supplerer Apple med netværksservices, mens Apple igen i sine butikker skal sælge Nokias sundheds-enheder, Withing-smartwatches.

I 2016 stoppede Apple salget af urene dagen efter, at Nokia sagsøgte Apple for patentbrud.

De yderligere finansielle detaljer er fortrolige, men Nokia skriver i meddelelsen, at det finske netværkselskab modtager en engangsbetaling fra Apple samt yderligere licensering fra Apple, som vil være at se i de kommende kvartalsregnskaber fra Nokia.

Ligeledes skriver begge selskaber, at de sammen vil udforske muligheden for samarbejde på "digitale sundhedsinitiativer." Både Apple og Nokia udvikler som bekendt wearables med diverse sundhedssensorer.

Apple kæmper lignende patentsager med blandt andet Samsung, der først førte til en milliard-erstatning til Apple, men som sidenhen blev annulleret. 

Læs også: Kæmpe-nederlag til Apple: Samsung vinder stort i retssag om iPhone-patenter

Læs også: Microsoft og Google slutter fred: Dropper bølge af sagsanlæg mod hinanden

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job