Stort millionunderskud i IBM Danmark: Ender med røde tal på bundlinjen for fjerde år i træk

IBM Danmark kommer ud af 2016 med endnu et stort millionunderskud og en fortsat faldende omsætning. Der er dog også lyspunkter i det netop offentliggjorte årsregnskab.

Artikel top billede

Omsætningen i IBM Danmark fortsætter med at skrumpe. Samtidig ender selskabet nu for fjerde år i træk med et stort millionunderskud på bundlinjen.

Det fremgår af IBM Danmarks netop offentliggjorte årsregnskab for 2016. Her er årets resultat et underskud på 109 millioner kroner.

Det er en forbedring i forhold til sidste års underskud på 146 millioner kroner, men det understreger samtidig, at det er meget længe siden, at IBM Danmark rent faktisk har landet et positivt resultat i Danmark.

Både i 2013, 2014, 2015 og 2016 har IBM Danmark således haft store to- og trecifrede millionunderskud. 

I 2012 blev det til et lille overskud på seks millioner kroner, men i årene før havde selskabet også været præget af millionunderskud.

Omsætningen i IBM Danmark falder samtidig. Den lyder i det nye årsregnskab på 5,2 milliarder kroner mod 5,5 året før.

Går vi tilbage til 2012, havde IBM Danmark en omsætning på over syv milliarder kroner.

Til gengæld går det nu bedre med IBM Danmarks resultat før afskrivninger og nedskrivninger (EBITDA). Det lander på 281 millioner kroner i 2016 mod 226 millioner i 2015 og 273 millioner i 2014.

Antallet af ansatte falder fortsat

Interessant er det også, at man i regnskabet kan se, at IBM Danmark nu kun har 1.989 ansatte.

Det er første gang i nyere tid, at selskabet kommer under 2.000 ansatte i Danmark og det er et markant lavere antal ansatte end for år tilbage.

I 2015 var der eksempelvis 2.286 fuldtidsansatte i IBM Danmark, i 2014 lød det på 2.556, og går vi tilbage til 2011, var der hele 3.558 ansatte.

Har været igennem transformation

I ledelsesberetningen skriver administrerende direktør Henrik Bodskov, at IBM Danmark i de senere år har været igennem en transformation og nu mærker en stigende interesse for cloud og kognitiv business - nogle af de nye forretningsområder.

"Som en konsekkvens af transformationen har omsætningen i den traditionelle forretning været vigende. Det er blevet forstærket af, at IBM løbende har frasolgt forretningsområder, hvor det har været vanskeligt at tilføje ekstra værdi for vores kunder. Samtidig har vi oplevet stærk vækst indenfor Watson, IoT og cloud."

"Nettoresultat er fortsat påvirket af ordinære afskrivninger i forbindelse med strategiske virksomhedsopkøb, som er foretaget i de senere år, samt afskrivninger på de løbende investeringer i IBM's danske datacentre."

"Ledelsen forventer, at årets resultat for det kommende år vil være på niveau med resultat af fortsættende aktivitet i 2016," lyder det også i ledelsesberetningen.

Også internationalt kæmper IBM med faldende omsætning.

Med det seneste kvartalsregnskab er selskabets omsætning faldet i hvert eneste kvartal i fem år i træk - i alt 20 kvartaler. Læs mere om det her.

Læs også:

Nedturen fortsætter: IBM's omsætning falder for 20. kvartal i træk - er bunden snart nået?

Endnu et kæmpe-underskud til IBM Danmark - har tabt 450 millioner kroner på fem år

IBM Danmark lander kæmpekontrakt med ISS: Skal levere Watson IoT til 25.000 bygninger

IBM Danmark ikke i tvivl: Derfor er det tvingende nødvendigt at få vores kunder til at satse på cutting edge-teknologier

Nedturen fortsætter for IBM: Indtjeningen styrtdykker - men der er alligevel optimisme at spore

Annonce

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Strategy & Transformation Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Infrastruktur | Nyborg

IBM Infrastructure Days

Hvordan skaber du en sikker, robust og moderne IT-infrastruktur i en tid, hvor AI, cloud og nye sikkerhedskrav ændrer spillereglerne?

Digital transformation | København

Fra teknolog til strateg: IT-ledelse i en AI- og forretningsdrevet virkelighed

Hvordan tager du ejerskab over strategi, ledelse og teknologi i en AI-drevet virkelighed? På konferencen møder du frontløbere, der transformerer IT fra servicefunktion til strategisk enabler for forretningen med fokus på cloud, sikkerhed, AI-etik...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,