Rasmus Theede stopper som sikkerhedschef i CSC - har fået ny topstilling

Rasmus Theede, der har stået for it-sikkerheden hos både Maersk, KMD og senest CSC har fået en ny international topstilling og stopper derfor hos CSC.

Artikel top billede

Rasmus Theede stopper som sikkerhedsansvarlig hos CSC.

"Nu har jeg været i det tunge, corporate it-miljø i mere end 10 år, og det er vigtigt hele tiden at lære nye ting. Det kommer jeg til nu."

Rasmus Theede har i mere end et årti formet it-sikkerheden hos både private virksomheder og den offentlige sektor gennem stillinger hos Maersk, NNIT, KMD og CSC.

Efter kun lidt mere end et år som nordisk sikkerhedsansvarlig hos sidstnævnte rykker han nu til Bruxelles.

Nærmere bestemt brancheorganisationen Digitaleurope, hvor han skal repræsentere virksomheder som Apple, Microsoft og Google, når der skal lægges digitale strategier i Europa.

Læs også: KMD's sikkerhedschef stopper - har fået topjob hos konkurrent

Et tilbud man ikke kan sige nej til

Rasmus Theede har været hos CSC i Danmark - der siden har skiftet navn til DXC Technology som led i en sammenlægning mellem CSC og HPE - i mindre end halvandet år.

Og selvom CSC må betegnes som værende i økonomiske vanskeligheder efter at sidste års regnskab viste et tab på knap en milliard kroner, mener Rasmus Theede, at sikkerhedsarbejdet har været en succes.

"Hvis man ser på det, der har været min opgave, så vil jeg sige, at missionen er fuldført. Jeg har nydt det år, jeg har været her," siger han og understreger, at hans forestående jobskifte ikke bunder i nogen form for utilfredshed med CSC/DXC:

"Det er simpelthen bare for spændende en mulighed til, at jeg kan sige nej. Det er jo meget af det samme, jeg har siddet med i Rådet for Digital Sikkerhed. Bare på EU-niveau."

Det er indtil videre usikkert, om Rasmus Theede fortsætter som formand for netop Rådet for Digital Sikkerhed.

Selv vil han gerne fortsætte arbejdet, men der er en del logistik, der skal gå op, da han fremover skal være i Bruxelles tre dage om ugen.

"Jeg har meldt ud, at jeg gerne fortsætter, hvis vi kan få det til at fungere, men der er en del, der skal på plads. Vi får afklaring på det i løbet af næste uge."

Læs også: Her er CSC Danmarks eneste kommentar til gigant-underskud på næsten en milliard kroner

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Statens IT

It-tekniker med Microsoft 365 erfaring

Københavnsområdet

Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

Senior Developer

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S