Politi arbejder med brug af kunstig intelligens: Store muligheder i automatisk ansigtsgenkendelse

Et nyt forskningsprojekt fra Sverige stiller skarpt på, hvordan kunstig intelligens kan lette arbejdet for det svenske politi. Et af de redskaber, der kan blive en del af politiets værktøjskasse er ansigtsgenkendelse.

Artikel top billede

Foto: Svensk Politi (Foto: RIKSPOLISSTYRELSEN / LARS HEDELIN)

Kling og Klang kan indenfor de næste par år få et nyt værkøj i hverdagen.

Det svenske politi undersøger i øjeblikket, hvordan redskaber som angsigtsgenkendelse kan lette politiarbejdet. Det skriver vores kolleger på ComputerSweden.  

I disse dage fremlægges resultaterne af forskningsprojektet Deep Visual Biometrics, der er et samarbejde mellem det svenske politi, Nationalt Retsmedicinsk Centrum, Linköpings Universitet, Totalforsvarets forskningsinstitut og virksomheden Visage Technologies. 

Et af hovedformålene med projektet har været at undersøge mulighederne for at benytte ansigtsgenkendelse i politiet.

Det kan være muligheden for at gennemse billeder fra to lokationer for at se, om den samme person har befundet sig begge steder.

Det er en opgave, som i dag tager enormt meget tid. 

Teknikken lægger op til en del etiske overvejelser, men leder af forskningsprojektet Björn Hessmo understreger, at det ikke drejer sig om totalovervågning, som man kender det fra George Orwells klassiker 1984. 

"Der findes masser af etiske spørgsmål, men det er ikke et politiets interesse at bruge ansigtsgenkendelse på enhver person, der går på gågaden eller sætter sig ind i en bus," siger Björn Hessmo til ComputerSweden.

Noget vej endnu

Inden det svenske politi for alvor kan gøre brug af teknologien, er der nogle tekniske forhindringer, der skal overvindes.

Det kan foreksempel dreje sig om, at det kan være svært at bruge billederne fra en hæveautomat, da kameret fanger folk i et vidvinkelsperspektiv.

Læs mere om ansigtsgenkendelse:

Biometrien på vej til din telefon og computer: Disse tre løsninger skal afløse 1234 og password1

Sikkerhedsrevolution under opsejling: Kan sætte en stopper for vores adgangskode-kaos

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job