Danske it-chefer holder ikke ret længe i jobbet - er færdige langt hurtigere end it-chefer i andre lande

Næsten hver fjerde danske it-chef har skiftet job inden for det seneste år, afslører ny undersøgelse. Dermed er danske it-chefer nogle af dem i verden, der bliver kortest tid i jobbet.

Artikel top billede

Danske it-chefer er blandt de it-chefer i verden, der oftest skifter job. Det fremgår af en ny, global CIO-undersøgelse fra Harvey Nash og KPMG.

4.498 it-chefer og it-ledere fra 86 lande, heriblandt Danmark, deltager i undersøgelsen.

I rapporten kan man læse, at 23 procent af de danske it-chefer har skiftet job i det seneste år.

Kun it-chefer fra Sverige og Storbritannien ligger også på 23 procent.

Herefter er det i Tyskland på fjerdepladsen 18 procent af it-cheferne, der har skiftet job i det seneste år. I Japan, nummer fem, er det 16 procent.

Læs også: Kun tre ud af Danmarks 10 bedste it-direktører har beholdt deres job

På globalt plan er det i gennemsnit 15 procent af it-cheferne, der har skiftet job i det seneste år, og det betyder altså, at danske it-chefer skifter job langt oftere end de fleste af deres udenlandske kolleger.

Tager man eksempelvis et land som Holland, har kun seks procent af it-cheferne skiftet job i det seneste år.

Sådan holder du længere i jobbet

I den globale CIO-undersøgelse fra Harvey Nash og KPMG har de 4.498 it-chefer og it-ledere fra 86 lande også svaret på, hvor længe de har haft deres nuværende arbejdsgiver.

12 procent svarer, at det er mindre end et år, 17 procent at det er et til to år og 29 procent, at det er to til fem år. 

22 procent har været samme sted i fem til 10 år, mens 19 procent har været i virksomheden i mere end 10 år. 

"Størstedelen af it-lederne (58 procent) kan forvente at blive i jobbet i fem år eller mindre. Denne korte forventede levetid for CIO'en bør bekymre aspirerende it-ledere, der ønsker at forblive på pladsen længere end denne typiske periode," lyder det i rapporten.

Læs også: Se listen: Disse it-folk bliver ansat på stedet - cheferne skriger efter helt bestemte it-kompetencer

Harvey Nash og KPMG har samtidig et bud på, hvordan man optimerer mulighederne for at blive i jobbet i længere tid:

"Hvis en CIO ønsker at forlænge sin tid på posten, er det kritisk, at man er meget opmærksom på sine stakeholder relations og performance på de store projekter."

"Hygiejne-faktorer som at vedligeholde stabile og pålidelige services er også vitalt. Ingen gider tale om strategi, hvis grundlæggende it-services kører uregelmæssigt."

Læs også:

Kun tre ud af Danmarks 10 bedste it-direktører har beholdt deres job

Se listen: Disse it-folk bliver ansat på stedet - cheferne skriger efter helt bestemte it-kompetencer

Bølge af masseansættelser hos danske it-firmaer: Har brug for disse it-folk netop nu

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Statens IT

Sikkerhedsarkitekt til Statens It

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

Jyske Bank

Forretningsudvikler til porteføljestyring

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS