Apple klar med ny iPad Pro - får en helt ny skærmstørrelse

Apple er klar med en helt ny iPad Pro. Den får en ny skærmstørrelse, men er det nok til at stoppe et iPad-salg i frit fald?

Artikel top billede

Apple præsenterede mandag aften en ny udgave af iPad Pro, der får en helt ny skærmstørrelse på 10,5 tommer.

Den nye iPad bliver dermed mindre end Apple største iPad Pro på 12,9 tommer, men får en større skærm end den mindste eksisterende iPad Pro, der har en skærm på 9,7 tommer.

Den nye skærmstørrelse betyder, at det lige præcist er muligt at fremvise et software-tastatur i fuld størrelse på skærmen.

Skærmen har dog ikke blot fået en ny størrelse. Den bliver også markant bedre og mere lysstærk. 

Ny processor med seks kerner

Samtidig bliver den nye iPad Pro markant hurtigere. Det skyldes, at den bliver udstyret med en A10X-processor med seks kerner.

Det er er en forbedret udgave af den processor, der sidder i iPhone 7.

Den nye processor er 30 procent hurtigere end den A9X processor, der sidder i de eksisterende iPad Pro.

Koster fra 5.599 kroner

Prisen starter for den nye iPad Pro starter ved 5.599 danske kroner for udgaven med 64 gb, mens den dyreste med både 512 gb lagerplads og 4G kommer til at koste 9.799

Den mindste iPad er udstyret med 64 gb lagerplads, mens den største kommer med 512 gb.

Den nye iPad Pro får samme kamera, der sidder i Apples iPhone 7.

Batteritiden lyder på 10 timer, som det normalt er tilfældet med Apples iPads.

Den nye iPad Pro kommer på et interessant tidspunkt for Apple, der gennem de senest år har oplevet, at iPad-salget har været i frit fald.

Alene i sidste kvartal faldt iPad-salget med 13 procent, og spørgsmålet er om den nye iPad vil være i stand til at ændre denne trend.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S