Apple klar med ny iPad Pro - får en helt ny skærmstørrelse

Apple er klar med en helt ny iPad Pro. Den får en ny skærmstørrelse, men er det nok til at stoppe et iPad-salg i frit fald?

Artikel top billede

Apple præsenterede mandag aften en ny udgave af iPad Pro, der får en helt ny skærmstørrelse på 10,5 tommer.

Den nye iPad bliver dermed mindre end Apple største iPad Pro på 12,9 tommer, men får en større skærm end den mindste eksisterende iPad Pro, der har en skærm på 9,7 tommer.

Den nye skærmstørrelse betyder, at det lige præcist er muligt at fremvise et software-tastatur i fuld størrelse på skærmen.

Skærmen har dog ikke blot fået en ny størrelse. Den bliver også markant bedre og mere lysstærk. 

Ny processor med seks kerner

Samtidig bliver den nye iPad Pro markant hurtigere. Det skyldes, at den bliver udstyret med en A10X-processor med seks kerner.

Det er er en forbedret udgave af den processor, der sidder i iPhone 7.

Den nye processor er 30 procent hurtigere end den A9X processor, der sidder i de eksisterende iPad Pro.

Koster fra 5.599 kroner

Prisen starter for den nye iPad Pro starter ved 5.599 danske kroner for udgaven med 64 gb, mens den dyreste med både 512 gb lagerplads og 4G kommer til at koste 9.799

Den mindste iPad er udstyret med 64 gb lagerplads, mens den største kommer med 512 gb.

Den nye iPad Pro får samme kamera, der sidder i Apples iPhone 7.

Batteritiden lyder på 10 timer, som det normalt er tilfældet med Apples iPads.

Den nye iPad Pro kommer på et interessant tidspunkt for Apple, der gennem de senest år har oplevet, at iPad-salget har været i frit fald.

Alene i sidste kvartal faldt iPad-salget med 13 procent, og spørgsmålet er om den nye iPad vil være i stand til at ændre denne trend.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S