55 procents vækst på et år: Så mange danskere har turbo-bredbånd

Udbredelsen af lynhurtige internetforbindelser buldrer frem. Hver sjette bredbåndskunde har nu download-hastighed på 100 megabit pr sekund - og langt flere kan vælge det til.

Artikel top billede

Lynhurtige internetforbindelser spreder sig hastigt i Danmark, og hver sjette danske bredbåndskunde har nu en downloadhastighed på minimum 100 megabit per sekund.

Det viser den halvårlige telestatistik, som Energistyrelsen udgiver i dag.

Dermed er antallet af bredbåndskunder med højhastigheds-forbindelser vokset med 55 procent i løbet af 2016, og samtidig er antallet af brugere med tilsvarende upload-hastighed vokset 155 procent til 191.000 abonnenter.

Flere har muligheden

Udbredelsen af hurtige forbindelser skal dog ses i sammenhæng med, at langt flere bredbånds-kunder rent faktisk har mulighed for at vælge en hurtig forbindelse.

Hele 88 procent kunne således runde de magiske 100 megabit pr sekund, hvis de ønskede det, og energi- og forsyningsminister Lars Christian Lilleholt (V) håber, at endnu flere danske vil tage imod tilbuddet.

"Det er selvfølgelig forbrugernes eget valg, hvilken internetløsning og hastighed, de vælger, men det er mit håb som teleminister, at endnu flere vil vælge de højere hastigheder," siger han til Ritzau.

Læs også: Danskerne går data-amok på mobilnettet: Voldsom stigning i datatrafikken

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S