55 procents vækst på et år: Så mange danskere har turbo-bredbånd

Udbredelsen af lynhurtige internetforbindelser buldrer frem. Hver sjette bredbåndskunde har nu download-hastighed på 100 megabit pr sekund - og langt flere kan vælge det til.

Artikel top billede

Lynhurtige internetforbindelser spreder sig hastigt i Danmark, og hver sjette danske bredbåndskunde har nu en downloadhastighed på minimum 100 megabit per sekund.

Det viser den halvårlige telestatistik, som Energistyrelsen udgiver i dag.

Dermed er antallet af bredbåndskunder med højhastigheds-forbindelser vokset med 55 procent i løbet af 2016, og samtidig er antallet af brugere med tilsvarende upload-hastighed vokset 155 procent til 191.000 abonnenter.

Flere har muligheden

Udbredelsen af hurtige forbindelser skal dog ses i sammenhæng med, at langt flere bredbånds-kunder rent faktisk har mulighed for at vælge en hurtig forbindelse.

Hele 88 procent kunne således runde de magiske 100 megabit pr sekund, hvis de ønskede det, og energi- og forsyningsminister Lars Christian Lilleholt (V) håber, at endnu flere danske vil tage imod tilbuddet.

"Det er selvfølgelig forbrugernes eget valg, hvilken internetløsning og hastighed, de vælger, men det er mit håb som teleminister, at endnu flere vil vælge de højere hastigheder," siger han til Ritzau.

Læs også: Danskerne går data-amok på mobilnettet: Voldsom stigning i datatrafikken

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)