Claus Hjort Frederiksen vil have Danmark med i NATO-center for cybersikkerhed

Danmark er som et af få lande ikke repræsenteret i NATOs center for cybersikkerhed. Det vil forsvarsministeren lave om på ved det næste forsvarsforlig.

Artikel top billede

(Foto: Stig Stasig Photography / Stig Stasig)

Danmark skal sidde med ved bordet, når de andre NATO-lande diskuterer cyber-sikkerhed i det internationale forum Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence (CCDCOE).

Det sagde forsvarsminister Claus Hjort Frederiksen (V) i et samråd tirsdag, der var indkaldt af Ida Auken (R) i forbindelse med WannaCry-angrebet.

Selvom Danmark er vurderet til at være blandt de lande med højest risiko for cyber-angreb, sidder der i dag ingen danskere i CCDCOE, men på samrådet gjorde forsvarsministeren det klart, at han ved det kommende forsvarsforlig vil anbefale, at der findes en dansk repræsentant.

"Truslerne udvikler sig hastigt. Det stiller store krav til, at vi hele tiden følger med," sagde ministeren ifølge Ritzau og udtrykte bekymring over hackerangreb på både myndigheder og virksomheder i Danmark.

"Det skal både offentlige og private ledere tage alvorligt og sætte sig ind i."

Forsvar og ministerier hacket

For nylig kom det frem, at 10 danske ministerier har været ramt af hackerangreb, ligesom russiske hackere har haft adgang til en intern mail-tjeneste hos Forsvaret over flere år.

I forbindelse med hackerangrebet på Forsvaret kunne Computerworld fortælle, at Forsvaret kører software, der ikke modtager sikkerhedsopdateringer, og at de ansatte ikke benytter sig af basale sikkerhedsforanstaltninger som to-faktor-autentificering.

Læs også: Hackerangreb mod Forsvaret: Her er tre ting, vi ved om angrebet - og alle de ubesvarede spørgsmål

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger Business Relationship Manager

Københavnsområdet

Timengo DPG

Senior Teknisk Onboarding Konsulent

Københavnsområdet

Anklagemyndigheden

IT-projektleder hos Rigsadvokaten

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S