Nordjysk it-virksomhed fik grønt lys til at sælge overvågningsteknologi til diktaturstater

De danske myndigheder gav tilladelse til at det dansk-britiske selskab BAE System kunne sælge overvågningsteknologi til stater, der massivt undertrykker borgernes menneskerettigheder.

Artikel top billede

De danske myndigheder tillod og assisterede det dansk-britiske it-selskab BAE Systems Applied Intelligence A/S fra Nørresundby med salg af overvågningsteknologi til Saudi Arabien.

Det skriver Information.

Selskabet fik tilladelse til at sælge et system til "ip-overvågning og dataanalyse" for 70 millioner kroner til Saudi Arabien, og selskabet har ligeledes fået tilladelse til at eksportere et lignende system til golfstaterne Qatar og Oman.

Saudi Arabien, Qatar og Oman er alle kendt for systematisk at undertrykke borgernes menneskerettigheder og forfølge systemkritikere.

Nicholas Weaver, seniorforsker ved University of Berkley, siger til Information, at systemet fra BAE Systems kan bruges til at overvåge borgernes færden på internettet samt læse borgernes ukrypterede beskeder og emails.

Danskere virksomheder været i søgelyset før

Det er langt fra første gang, at danske virksomheder kommer i søgelyset for salg af overvågningsteknologi til Saudi Arabien og andre diktatur-stater.

Computerworld afdækkede for ni år siden, hvordan den danske producent af overvågningssoftware Milestone System har forhandlere i  Saudi Arabien og andre lande, der massivt undertrykker deres befolkning.

I den forbindelse advarede Amnesty International mod at selv it-systemer, der er indkøbt til formål, som umiddelbart virker uskyldige, kan risikere at blive anvendt til helt andre formål, når de bliver taget i brug.

Læs også:
Diktaturer kan frit købe dansk overvågning

Milestone om salg til diktaturer: Vi har ikke lav moral

Danske it-firmaer overdynges med ordrer fra Iran

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    KMD A/S

    Frontend-udvikler

    Københavnsområdet

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Softwareudvikler

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    KMD A/S

    Vendor Security Compliance Lead

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS