Diktaturer kan frit købe dansk overvågning

En succesrig dansk producent af overvågningssoftware har forhandlere i lande, der massivt undertrykker deres befolkninger. Virksomheden har ingen kontrol med, hvem kunderne er.

Artikel top billede

Illustration: Duncan Walker / Kelvin Wakefield / iStockphoto (Foto: copyright of duncan p walker / Duncan P Walker)

Den danske producent af overvågningssoftware Milestone Systems har forhandlere i lande, der massivt undertrykker deres befolkninger.

"Vi ved meget lidt om, hvem vores slutkunder er," siger Milestone Systems administrerende direktør, Lars Thinggaard, til Computerworld.

Milestone er en af dansk it's succeshistorier. Og ambitionerne er store.

"Vi kan blive overvågningsindustriens svar på Microsoft, sagde Lars Thinggaard i august 2008 til Computerworld.

I lighed med Microsofts programmer er Milestones Systems videoovervågningssoftware særdeles populært i store dele af verden.

Det i en sådan grad, at virksomheden på sin hjemmeside oplyser, at den sælger sine produkter til Kina og desuden har distributører, partnere eller forhandlere i blandt andet Iran, Saudi-Arabien og Sudan.

Milestone planlægger i øjeblikket at etablere et datterselskab i Kina, og så sent som i oktober var virksomheden i Kina med statsminister Anders Fogh Rasmussen.

Under besøget holdt Lars Thinggaard møder med den kinesiske sikkerhedsindustri, og deltog sammen med den danske statsminister i et møde med højtstående kinesiske politikere, hvor det blev demonstreret, hvordan Milestones software kan bruges til overvågning af vindmølleparker og vandrensningsanlæg.

Det får menneskerettighedsorganisationen Amnesty International til at hæve øjenbrynene. Organisationen finder det bekymrende, at Milestone gør forretning i lande, der er kendt for omfattende brud på menneskerettighederne.

Kan undertrykke befolkning

"Vi frygter, at regeringer i diktaturstater køber produkterne og bruger dem som led i deres voldsomme undertrykkelse af befolkningen. Eksempelvis ved at overvåge demonstrationer og registrere politiske modstandere," siger Ole Hoff-Lund, der er pressechef for Amnesty International i Danmark.

Derfor fraråder menneskerettighedsorganisationen helt, at virksomheder, der som Milestone producerer produkter, som kan misbruges til brud på menneskerettigheder, sælger deres produkter til staten i lande, der krænker borgernes menneskerettigheder.

Kan identificere kriminel eller mistænkelig adfærd

"Selvom om virksomhederne sælger produkterne til undervisningsministeriet eller andre dele af regeringsapparatet, der umiddelbart virker uskyldige, kan virksomhederne risikere, at staten bruger produkterne i en helt anden sammenhæng", advarer Amnesty International.

Milestones intelligente video­software kan ifølge virksomhedens egen hjemmeside hjælpe politi eller sikkerhedspersonel med at identificere kriminel, unormal eller mistænkelig adfærd på offentlige pladser og veje.

Den danske overvågningsvirksomhed tilbyder også automatiserede overvågningsfunktioner, der afgiver alarmer, hvis eksempelvis uønskede personer eller biler entrer et bestemt område

Greg Walton er en britisk forsker hos Centre for International Studies på University of Toronto i Canada. Han har gennem mange år forsket i Kinas brug af overvågningsteknologi.

Han mener, at der er god grund til at være bekymret over Milestones salg af overvågningsteknologi til lande, der overtræder menneskerettighederne.

"Jeg ved med sikkerhed, at videoovervågningsteknologi bliver brugt til at overtræde menneskerettigheder og pågribe systemkritikere i Kina og Tibet. Når virksomheder ikke har kontrol over, hvem der køber deres produkter i diktaturstater, er der en helt reel risiko for, at de bliver brugt til brud på menneskerettigheder," siger Greg Walton.

Kameraer i massakre

I samarbejde med den canadiske menneskerettigheds-organisation Rights & Democracy udgav Greg Walton allerede i år 2000 en rapport om Kinas brug af overvågningsteknologi. Efterfølgende har den verdenskendte journalist og forfatter Naomi Klein fremhævet ham som den første, der gjorde verden opmærksom på Kinas kraftige teknologiske oprustning på overvågningsområdet.

Greg Walton fortæller, at de kinesiske myndigheder gjorde brug af videokameraer allerede i forbindelse med myndighedernes brutale nedkæmpelse af studenteroprøret på Den Himmelske Freds Plads i 1989, hvor hundredvis af demonstranter mistede livet.

Produkter kan misbruges

Dengang var kameraerne på Den Himmelske Freds Plads ikke udstyret med moderne software, men ifølge Greg Walton blev demonstranterne på pladsen optaget med britisk producerede kameraer, som den kinesiske regering havde indkøbt som trafikkameraer hos producenten Siemens Plessey.

Selvom den danske overvågningsvirksomhed erkender, at den langt fra har kendskab til alle kunder og brugere af produkterne, har Milestone viden om, at virksomhedens produkter bliver brugt på iranske universiteter og til at overvåge olierørledninger i den saudiske ørken.

Lars Thinggaard, der er administrerende direktør his Milestone Systems, medgiver, at firmaets produkter kan misbruges af regimer som overtræder menneskerettighederne. Eksempelvis ved at bruge produkterne i forhørslokaler eller ved at overvåge demonstrationer.

"Jeg vil naturligvis have det meget dårligt, hvis jeg fandt ud af, at vores produkter blev brugt på den måde. Men det er vores distributører og forhandlere, der har ansvaret for, hvem vores produkter bliver solgt til. Desuden sælger vi også vores produkter på internettet, hvor det er muligt at oplyse falsk identitet," siger Lars Thing­gaard.

Selvom Milestone Systems ikke ønsker sine produkter brugt til overtrædelser af menneskerettighederne, erkender Lars Thinggaard at ordet ‘menneskerettigheder' ikke er nævnt med ét ord i firmates licensaftaler.

Milestone har heller ikke instrueret virksomhedens forhandlere om, hvem produkterne må sælges til eller til hvilke formål produkterne må bruges.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Statens IT

    Teknisk stærk IT-konsulent

    Københavnsområdet

    AP Pension

    AP Pension søger erfaren Product Owner

    Københavnsområdet

    Paychex Europe

    Scrum Master

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems