Er du i risikozonen for at havne i arbejdsløshedskøen på fremtidens arbejdsmarked?

Folkemøde på Bornholm: Står vi foran en historisk teknologisk massearbejdsløshed i de kommende år eller vil der "bare" blive tyndet ud i de dødsyge job, der erstattes af "federe" arbejdsopgaver?

Artikel top billede

Debatten fyger frem og tilbage om, hvordan fremtidens arbejdsmarked kommer til at se ud. 

Kommer robotterne marcherende ind på jobmarkedet og sparker alle almindelige lønarbejdere i retning af arbejdsformidlingen?

Eller vil den moderne teknologi rydde ud i almindelige manuelle arbejdsopgaver og give os plads til at udfolde os igennem mere spændende arbejdsopgaver?

Det er noget af det Computerworlds chefredaktør, Lars Jacobsen, skal være med til at diskutere på årets folkemøde på Bornholm, der begynder i dag. 

[b]Læs mere om de danske it-virksomheder på årets folkemøde her: It-virksomhederne indtager Bornholm i stor stil: Derfor valfarter it-branchen til Folkemødet[/b]  

"Vi skal tale om, hvad det betyder, når teknologien for alvor begynder at ændre arbejdsmarkedet. Det vil sige, hvad er det for nogle job, der forsvinder, hvilke job der ændrer sig, og hvilken betydning det kommer til at have for det omgivne samfund," siger Lars Jacobsen. 

"Jeg tror, at vi kommer til at sige farvel til nogle job, men jeg tror mest af alt, at det kommer til at ændre indholdet af vores job. Jeg tror ikke nødvendigvis, at vi står overfor en massearbejdsløshed, men jeg tror, at det bliver svært for nogle folk uden den rigtige indstilling og evne til at lære nyt. Ikke fordi de bliver afløst af maskiner, men fordi tempoet er sat i vejret af maskinerne."

It på dagsordenen

På dette års folkemøde er der ingen tvivl om, at it i højere grad end nogensinde før er på dagsordenen. 

Programmet bugner af arrangementer om digitalisering, offentlige it-projekter, fremtidens arbejdsmarked og den nye generation af digitalt indfødte. 

Og det skyldes i særdeleshed, at it er blevet et emne, som hele samfundet interesserer sig for, mener Lars Jacobsen.

"It-branchen er blevet voksen. It har traditionelt været noget, som man skulle have en særlig uddannelse og være lidt nørdet i den negative forstand at beskæftige sig med. Det har været gemt lidt væk i serverrummene. I modsætning til de forrige år, hvor der har været noget miljø og nogle andre dagsordener, så er det lige pludselig it, der er i fokus. It er blevet et særskilt politisk område. "

Computerworld deltager i debatten

Computerworlds chefredaktør skal også i ilden på årets folkemøde. Det sker, når Lars Jacobsen fredag klokken 13:30 skal diskutere med iværksætter Toke Kruse, der blandt andet står bag regnskabsprogrammet Billy, om hvordan teknologien i fremtiden vil påvirke arbejdsmarkedet.   

Hvis du er på Folkemødet opfordrer vi til, at du kommer og blander dig i debatten, og uanset hvad, så opfordrer vi dig til at give din mening til kende her i kommentarfeltet. 

Hvem mener du kommer til at stå i kø ved arbejdsformidlingen, når teknologien i endnu højere grad slår igennem på det danske arbejdsmarked? Giv dit besyv med i debatfeltet herunder.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S