It-virksomhederne indtager Bornholm i stor stil: Derfor valfarter it-branchen til Folkemødet

I de kommende dage sætter nogle af landets mest markante it-virksomheder og-aktører kurs mod Bornholm for at deltage i årets Folkemøde. Blandt dem er Terma, der har en klar strategi for, hvorfor virksomheden er til stede på Bornholm.

Artikel top billede

Foto: Google

Torsdag bliver hele klippeøen i Østersøen sat på den anden ende, når tusinder af organisationer, politikere erhvervsinteressenter og helt almindelige danskere invaderer Allinge i forbindelse med det årlige Folkemøde på Bornholm. 

De seneste år har arrangementet trukket flere og flere større danske it-viksomheder til Allinge. En af de virksomheder er Terma, der arbejder indenfor forsvarsindustrien.

Virksomheden har de seneste år været tilstede med medarbejdere, men i år er det første gang, at man officielt står på programmet og skal deltage i debatter. Og hos Terma glæder man sig til at møde landets spidser. 

"Vi er der primært for at møde beslutningstagere, som er der i meget stor stil. Sekundært er vi der for at vise os frem på Bornholm, så folk kan se, at vi er en spændende virksomhed at arbejde for. I den rækkefølge," siger Jørn Henrik Levy Rasmussen, der er international chef hos Terma.

En del af feltet

Når Terma torsdag melder sig som aktiv deltager på årets Folkemøde, så tilslutter Jørn Henrik Levy Rasmussen sig et større felt af deltagere fra it-Danmark. 

Det drejer sig blandt andet om IBM, Microsoft Danmark, Netcompany, Nets, NNIT, Stofa, Siemens og Telia. 

Af dem er en lang række gengangere fra sidste år, men i følge Folkemødets program, så er, Netcompany, Stofa, Telia, og Terma nye på klippeøen. 

Og selvom Terma har langt størstedelen af sin omsætning i udlandet, så kan Jørn Henrik Levy Rasmussen sagtens se muligheder for andre virksomheder. 

"I Terma har vi 95 procent eksport, så vi er der for det danske miljø, men vores hovedkunder ligger mange andre steder ude i verden. Omvendt kan du sige, at hvis du har en stor del af din omsætning hos danske offentlige myndigheder, så er det jo også en mulighed for at møde direkte beslutningstagere omkring dig som leverandør," siger han.

Nye dagsordener

Lader man øjnene løbe ned over listen over begivenheder i Allinge i år, er der ingen tvivl om, hvad der er medvirkende til at lokke profiler som Eva Berneke fra KMD og Marianne Dahl Steensen fra Microsoft Danmark til Folkemøde. 

Temaerne til en lang række af årets arrangementer snor sig nemlig omkring ord som digitalisering, robotics, disruption, persondataforordningen og de digitalt indfødte. 

Det mønster genkender man hos Terma, der i år selv har fokus på it-sikkerhed. 

"Det er i høj grad it, når man snakker om cybersikkerhed, og det er bestemt en trend, jeg synes, jeg ser i programmet," lyder det fra Terma-chefen, der selv stiller op til en debat for Terma fredag ved middagstid.

CW deltager i debatten

Netop fordi en så stor del af Folkemødets arrangementer kredser om emner som digitalisering, er Computerworlds egen chefredaktør Lars Jacobsen også mødt op for at debatere fremtiden.

Det sker, når han fredag skal debatere med iværksætteren Toke Kruse om, hvordan fremtidens arbejdsmarked ser ud.

Og Lars Jacobsen kan da også sagtens se de store danske it-virksomheders motiv for at være tilstede på klippeøen henover den kommende weekend.

"Grunden til, at de store virksomheder er på Folkemøde er, at digitalisering er i centrum i år. Det har der været taget tilløb til i et par år, men nu rammer digitaliseringen og det påvirker arbejdspladser og arbejdsmarkedet. Sikkerhed og persondataforordningen er i fokus, og alle de ting gør, at der er rigtigt mange af de dagsordener, som vi dækker på Computerworld og som de store virksomheder går og roder med, der nu rammer samfundet."

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Sektionsleder til IT Porteføljestyring i PET

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Infrastruktur | Nyborg

    IBM Infrastructure Days

    Hvordan skaber du en sikker, robust og moderne IT-infrastruktur i en tid, hvor AI, cloud og nye sikkerhedskrav ændrer spillereglerne?

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S