"Det er historieløst at sige, at verden aldrig har forandret sig så hurtigt, som den gør nu"

Henrik Dahl mener, at historieløshed er et enormt problem, fordi det får folk til at tage dårlige beslutninger.

Artikel top billede

Jeg frygter ikke teknologisk massearbejdsløshed. Der findes nogle brancher, der ikke forandrer sig særligt meget. Hvis man altid har drømt om at blive sognepræst et sted i Folkekirken, så er det ikke et job, der forandrer sig super meget.

Men jeg tror, at det er en farlig tanke at forestille sig, at man lige præcis skal ind i en eller anden jobfunktion, der er på en bestemt måde. Folk har godt af at lære, at man er nødt  til at improvisere sig gennem livet.

 
Jeg synes, at historieløshed er et enormt problem, fordi det får folk til at tage dårligere beslutninger, end de burde. Det er historieløst at sige, at verden aldrig har forandret sig så hurtigt, som den gør nu.

Hvis man vidste mere om historie, så kunne man godt forestille sig den helt vilde tanke, at der har levet virkelig indsigtsfulde mennesker før os.

Verden forandrede sig vanvittigt hurtigt omkring år 1900. Dengang var der en meget indsigtsfuld generation af administratorer og politikere, der tog nogle gode beslutninger.
Måske skulle vi prøve at kigge på de gode beslutinger, der blev taget omkring år 1900 i forhold til meget voldsomme teknologiske forandringer.

Jeg mener, at det bedste man kan gøre, hvis man er i halvtredserne, er at få den forestilling ud af hovedet, der siger, at man ikke kan lære mere. Man har masser af fremtid foran sig.

Henrik Dahl, Medlem af Folketinget og uddannelses- og forskningsordfører for Liberal Alliance.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Københavnsområdet

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Jira og Confluence administrator til Koncern It

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo