"Det er historieløst at sige, at verden aldrig har forandret sig så hurtigt, som den gør nu"

Henrik Dahl mener, at historieløshed er et enormt problem, fordi det får folk til at tage dårlige beslutninger.

Artikel top billede

Jeg frygter ikke teknologisk massearbejdsløshed. Der findes nogle brancher, der ikke forandrer sig særligt meget. Hvis man altid har drømt om at blive sognepræst et sted i Folkekirken, så er det ikke et job, der forandrer sig super meget.

Men jeg tror, at det er en farlig tanke at forestille sig, at man lige præcis skal ind i en eller anden jobfunktion, der er på en bestemt måde. Folk har godt af at lære, at man er nødt  til at improvisere sig gennem livet.

 
Jeg synes, at historieløshed er et enormt problem, fordi det får folk til at tage dårligere beslutninger, end de burde. Det er historieløst at sige, at verden aldrig har forandret sig så hurtigt, som den gør nu.

Hvis man vidste mere om historie, så kunne man godt forestille sig den helt vilde tanke, at der har levet virkelig indsigtsfulde mennesker før os.

Verden forandrede sig vanvittigt hurtigt omkring år 1900. Dengang var der en meget indsigtsfuld generation af administratorer og politikere, der tog nogle gode beslutninger.
Måske skulle vi prøve at kigge på de gode beslutinger, der blev taget omkring år 1900 i forhold til meget voldsomme teknologiske forandringer.

Jeg mener, at det bedste man kan gøre, hvis man er i halvtredserne, er at få den forestilling ud af hovedet, der siger, at man ikke kan lære mere. Man har masser af fremtid foran sig.

Henrik Dahl, Medlem af Folketinget og uddannelses- og forskningsordfører for Liberal Alliance.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks