"Det er historieløst at sige, at verden aldrig har forandret sig så hurtigt, som den gør nu"

Henrik Dahl mener, at historieløshed er et enormt problem, fordi det får folk til at tage dårlige beslutninger.

Artikel top billede

Jeg frygter ikke teknologisk massearbejdsløshed. Der findes nogle brancher, der ikke forandrer sig særligt meget. Hvis man altid har drømt om at blive sognepræst et sted i Folkekirken, så er det ikke et job, der forandrer sig super meget.

Men jeg tror, at det er en farlig tanke at forestille sig, at man lige præcis skal ind i en eller anden jobfunktion, der er på en bestemt måde. Folk har godt af at lære, at man er nødt  til at improvisere sig gennem livet.

 
Jeg synes, at historieløshed er et enormt problem, fordi det får folk til at tage dårligere beslutninger, end de burde. Det er historieløst at sige, at verden aldrig har forandret sig så hurtigt, som den gør nu.

Hvis man vidste mere om historie, så kunne man godt forestille sig den helt vilde tanke, at der har levet virkelig indsigtsfulde mennesker før os.

Verden forandrede sig vanvittigt hurtigt omkring år 1900. Dengang var der en meget indsigtsfuld generation af administratorer og politikere, der tog nogle gode beslutninger.
Måske skulle vi prøve at kigge på de gode beslutinger, der blev taget omkring år 1900 i forhold til meget voldsomme teknologiske forandringer.

Jeg mener, at det bedste man kan gøre, hvis man er i halvtredserne, er at få den forestilling ud af hovedet, der siger, at man ikke kan lære mere. Man har masser af fremtid foran sig.

Henrik Dahl, Medlem af Folketinget og uddannelses- og forskningsordfører for Liberal Alliance.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

    I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S