Trods milliard-regning: Skats nye it-system bliver ikke teknisk bedre end EFI

Der er ikke nogen større teknisk forskel på EFI og systemets afløser, der i øjeblikket er under udvikling, lyder det fra en dansk professor.

Artikel top billede

Skat er ved at få udviklet et nyt it-system til 1,1 milliarder kroner, der skal afløse det skandale-ramte EFI.

Men ifølge it-mediet Version2, der har gennemgået udbudsmaterialet på det nye system, tyder meget på, at det nye system ikke er bedre end det tidligere system.

For ifølge ITU-professoren Søren Lauesen er der ikke nogen større teknisk forskel på, hvad der står i udbudet, og hvad EFI allerede kan i dag.

"Så der er andre årsager til, at man vælger at bygge et helt nyt system," siger han til Version2.

Søren Lauesen anbefaler ifølge Version2, at man havde fortsat med at bruge EFI til at forvalte lønindehodelse, men mans afventer det nye system, der i øjeblikket bliver udviklet af Netcompany.

En rapport som Søren Lauesen tidligere har udarbejdet har vist, at EFI blev taget i brug, selvom over en tredjedel af de indledende test af systemet slog fejl. 

Ved den lejlighed sagde Søren Lauesen til Radio24syv:

"Jeg har ikke noget godt at sige om EFI. Jeg synes, det er fint, det blev lukket. Det skulle det bare være blevet seks år tidligere."

Annonceindlæg fra Bluecircle

Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS