Trods milliard-regning: Skats nye it-system bliver ikke teknisk bedre end EFI

Der er ikke nogen større teknisk forskel på EFI og systemets afløser, der i øjeblikket er under udvikling, lyder det fra en dansk professor.

Artikel top billede

Skat er ved at få udviklet et nyt it-system til 1,1 milliarder kroner, der skal afløse det skandale-ramte EFI.

Men ifølge it-mediet Version2, der har gennemgået udbudsmaterialet på det nye system, tyder meget på, at det nye system ikke er bedre end det tidligere system.

For ifølge ITU-professoren Søren Lauesen er der ikke nogen større teknisk forskel på, hvad der står i udbudet, og hvad EFI allerede kan i dag.

"Så der er andre årsager til, at man vælger at bygge et helt nyt system," siger han til Version2.

Søren Lauesen anbefaler ifølge Version2, at man havde fortsat med at bruge EFI til at forvalte lønindehodelse, men mans afventer det nye system, der i øjeblikket bliver udviklet af Netcompany.

En rapport som Søren Lauesen tidligere har udarbejdet har vist, at EFI blev taget i brug, selvom over en tredjedel af de indledende test af systemet slog fejl. 

Ved den lejlighed sagde Søren Lauesen til Radio24syv:

"Jeg har ikke noget godt at sige om EFI. Jeg synes, det er fint, det blev lukket. Det skulle det bare være blevet seks år tidligere."

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S