Microsoft varsler vigtige ændringer i opdateringen af Windows Server: Det skal du vide

Hyppigere server-rettelser og to store årlige feature-opdateringer bliver virkelighed for Windows Server-kunderne, meddeler Microsoft.

Artikel top billede

Windows Server-kunderne kan fremover se frem til hyppigere opdateringer fra Microsoft og til to faste årlige feature-opdateringer.

Det meddeler Microsofts Erin Chapple, der er general manager for Windows Server, et blogindlæg.

"I dag vil jeg gerne dele flere detaljer om vores nye model, hvor vi leverer opdateringer hyppigere til Windows Server."

"Fra dette efterår vil vi levere to feature-opdateringer om året, hvert forår og efterår, så vi kommer i overensstemmelse med Windows og Office 'Semi-annual Channel release cycle'," skriver Erin Chapple. 

Skal understøtte hurtigere innnovation

Erin Chapple fra Microsoft forklarer, at den nye opdateringsstrategi bunder i, at man skal kunne udvikle og innovere med en stadig højere hastighed i virksomhederne. 

"Det giver muligheder for de kunder, der innoverer i et højt tempo, så de hurtigere kan få fordel af nye muligheder i operativsystemet, både i applikationer - særligt dem, der er bygget på containere og microservices - og i det softwaredefinerede hybride datacenter."

"Digital transformation ændrer måden, man driver virksomhed på, og de de mest konkurrencedygtige virksomheder reagerer hurtigt på nye muligheder, hvilket som regel inkluderer agile applikationer."

"It-ledere spørger mig ofte, hvordan Windows Server udvikler sig til at kunne klare denne nye realitet, og hvordan de kan drage nytte af nye innovationer i det tempo, som deres forretning kræver," skriver Erin Chapple.

I blogindlægget fremlægger Microsoft samtidig nogle af de nyeste feature-tilføjelser til produkter som Nano Server, Server Core og Windows Server.

Bliver muligt at springe en opdatering over

I forhold til Windows Server har Microsoft allerede i indført nye opdaterings-strategier med Windows Server 2016.

Blandt andet får kunderne hver måned opdateringer, der ikke bare indeholde nye rettelser og funktioner - men også tidligere opdateringer, hvis man skulle have misset dem undervejs. Nu tilføjes så også de to årlige feature-opdateringer.

"Så den mere aktive kadence med softwareopdateringer og udrulninger er allerede begyndt og vil fortsætte med Semi-annual Channel releases."

"Som en del af denne proces vil vi også sikre fleksibilitet for organisationer, der tager denne model i brug, så vi har gjort det muligt for dem at springe en semi-annual release over og vente med at opgradere til den næste," forklarer Microsoft.

Læs også:

Microsoft forlænger supporten til Windows Server og SQL Server med seks år

Her er Windows Server 10: Derfor får server-styresystemet stor betydning

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank