Microsoft varsler vigtige ændringer i opdateringen af Windows Server: Det skal du vide

Hyppigere server-rettelser og to store årlige feature-opdateringer bliver virkelighed for Windows Server-kunderne, meddeler Microsoft.

Artikel top billede

Windows Server-kunderne kan fremover se frem til hyppigere opdateringer fra Microsoft og til to faste årlige feature-opdateringer.

Det meddeler Microsofts Erin Chapple, der er general manager for Windows Server, et blogindlæg.

"I dag vil jeg gerne dele flere detaljer om vores nye model, hvor vi leverer opdateringer hyppigere til Windows Server."

"Fra dette efterår vil vi levere to feature-opdateringer om året, hvert forår og efterår, så vi kommer i overensstemmelse med Windows og Office 'Semi-annual Channel release cycle'," skriver Erin Chapple. 

Skal understøtte hurtigere innnovation

Erin Chapple fra Microsoft forklarer, at den nye opdateringsstrategi bunder i, at man skal kunne udvikle og innovere med en stadig højere hastighed i virksomhederne. 

"Det giver muligheder for de kunder, der innoverer i et højt tempo, så de hurtigere kan få fordel af nye muligheder i operativsystemet, både i applikationer - særligt dem, der er bygget på containere og microservices - og i det softwaredefinerede hybride datacenter."

"Digital transformation ændrer måden, man driver virksomhed på, og de de mest konkurrencedygtige virksomheder reagerer hurtigt på nye muligheder, hvilket som regel inkluderer agile applikationer."

"It-ledere spørger mig ofte, hvordan Windows Server udvikler sig til at kunne klare denne nye realitet, og hvordan de kan drage nytte af nye innovationer i det tempo, som deres forretning kræver," skriver Erin Chapple.

I blogindlægget fremlægger Microsoft samtidig nogle af de nyeste feature-tilføjelser til produkter som Nano Server, Server Core og Windows Server.

Bliver muligt at springe en opdatering over

I forhold til Windows Server har Microsoft allerede i indført nye opdaterings-strategier med Windows Server 2016.

Blandt andet får kunderne hver måned opdateringer, der ikke bare indeholde nye rettelser og funktioner - men også tidligere opdateringer, hvis man skulle have misset dem undervejs. Nu tilføjes så også de to årlige feature-opdateringer.

"Så den mere aktive kadence med softwareopdateringer og udrulninger er allerede begyndt og vil fortsætte med Semi-annual Channel releases."

"Som en del af denne proces vil vi også sikre fleksibilitet for organisationer, der tager denne model i brug, så vi har gjort det muligt for dem at springe en semi-annual release over og vente med at opgradere til den næste," forklarer Microsoft.

Læs også:

Microsoft forlænger supporten til Windows Server og SQL Server med seks år

Her er Windows Server 10: Derfor får server-styresystemet stor betydning

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CIO 2027

    Andre events |

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    3. juni 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network