Microsoft varsler vigtige ændringer i opdateringen af Windows Server: Det skal du vide

Hyppigere server-rettelser og to store årlige feature-opdateringer bliver virkelighed for Windows Server-kunderne, meddeler Microsoft.

Artikel top billede

Windows Server-kunderne kan fremover se frem til hyppigere opdateringer fra Microsoft og til to faste årlige feature-opdateringer.

Det meddeler Microsofts Erin Chapple, der er general manager for Windows Server, et blogindlæg.

"I dag vil jeg gerne dele flere detaljer om vores nye model, hvor vi leverer opdateringer hyppigere til Windows Server."

"Fra dette efterår vil vi levere to feature-opdateringer om året, hvert forår og efterår, så vi kommer i overensstemmelse med Windows og Office 'Semi-annual Channel release cycle'," skriver Erin Chapple. 

Skal understøtte hurtigere innnovation

Erin Chapple fra Microsoft forklarer, at den nye opdateringsstrategi bunder i, at man skal kunne udvikle og innovere med en stadig højere hastighed i virksomhederne. 

"Det giver muligheder for de kunder, der innoverer i et højt tempo, så de hurtigere kan få fordel af nye muligheder i operativsystemet, både i applikationer - særligt dem, der er bygget på containere og microservices - og i det softwaredefinerede hybride datacenter."

"Digital transformation ændrer måden, man driver virksomhed på, og de de mest konkurrencedygtige virksomheder reagerer hurtigt på nye muligheder, hvilket som regel inkluderer agile applikationer."

"It-ledere spørger mig ofte, hvordan Windows Server udvikler sig til at kunne klare denne nye realitet, og hvordan de kan drage nytte af nye innovationer i det tempo, som deres forretning kræver," skriver Erin Chapple.

I blogindlægget fremlægger Microsoft samtidig nogle af de nyeste feature-tilføjelser til produkter som Nano Server, Server Core og Windows Server.

Bliver muligt at springe en opdatering over

I forhold til Windows Server har Microsoft allerede i indført nye opdaterings-strategier med Windows Server 2016.

Blandt andet får kunderne hver måned opdateringer, der ikke bare indeholde nye rettelser og funktioner - men også tidligere opdateringer, hvis man skulle have misset dem undervejs. Nu tilføjes så også de to årlige feature-opdateringer.

"Så den mere aktive kadence med softwareopdateringer og udrulninger er allerede begyndt og vil fortsætte med Semi-annual Channel releases."

"Som en del af denne proces vil vi også sikre fleksibilitet for organisationer, der tager denne model i brug, så vi har gjort det muligt for dem at springe en semi-annual release over og vente med at opgradere til den næste," forklarer Microsoft.

Læs også:

Microsoft forlænger supporten til Windows Server og SQL Server med seks år

Her er Windows Server 10: Derfor får server-styresystemet stor betydning

Læses lige nu

    Annonce

    Region Midtjylland

    It-supporter til Regionshospitalet Horsens

    Midtjylland

    Jyske Bank

    Forretningsudvikler til Modeldata

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Centerchef til Center for Applikationer i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S