Microsoft varsler vigtige ændringer i opdateringen af Windows Server: Det skal du vide

Hyppigere server-rettelser og to store årlige feature-opdateringer bliver virkelighed for Windows Server-kunderne, meddeler Microsoft.

Artikel top billede

Windows Server-kunderne kan fremover se frem til hyppigere opdateringer fra Microsoft og til to faste årlige feature-opdateringer.

Det meddeler Microsofts Erin Chapple, der er general manager for Windows Server, et blogindlæg.

"I dag vil jeg gerne dele flere detaljer om vores nye model, hvor vi leverer opdateringer hyppigere til Windows Server."

"Fra dette efterår vil vi levere to feature-opdateringer om året, hvert forår og efterår, så vi kommer i overensstemmelse med Windows og Office 'Semi-annual Channel release cycle'," skriver Erin Chapple. 

Skal understøtte hurtigere innnovation

Erin Chapple fra Microsoft forklarer, at den nye opdateringsstrategi bunder i, at man skal kunne udvikle og innovere med en stadig højere hastighed i virksomhederne. 

"Det giver muligheder for de kunder, der innoverer i et højt tempo, så de hurtigere kan få fordel af nye muligheder i operativsystemet, både i applikationer - særligt dem, der er bygget på containere og microservices - og i det softwaredefinerede hybride datacenter."

"Digital transformation ændrer måden, man driver virksomhed på, og de de mest konkurrencedygtige virksomheder reagerer hurtigt på nye muligheder, hvilket som regel inkluderer agile applikationer."

"It-ledere spørger mig ofte, hvordan Windows Server udvikler sig til at kunne klare denne nye realitet, og hvordan de kan drage nytte af nye innovationer i det tempo, som deres forretning kræver," skriver Erin Chapple.

I blogindlægget fremlægger Microsoft samtidig nogle af de nyeste feature-tilføjelser til produkter som Nano Server, Server Core og Windows Server.

Bliver muligt at springe en opdatering over

I forhold til Windows Server har Microsoft allerede i indført nye opdaterings-strategier med Windows Server 2016.

Blandt andet får kunderne hver måned opdateringer, der ikke bare indeholde nye rettelser og funktioner - men også tidligere opdateringer, hvis man skulle have misset dem undervejs. Nu tilføjes så også de to årlige feature-opdateringer.

"Så den mere aktive kadence med softwareopdateringer og udrulninger er allerede begyndt og vil fortsætte med Semi-annual Channel releases."

"Som en del af denne proces vil vi også sikre fleksibilitet for organisationer, der tager denne model i brug, så vi har gjort det muligt for dem at springe en semi-annual release over og vente med at opgradere til den næste," forklarer Microsoft.

Læs også:

Microsoft forlænger supporten til Windows Server og SQL Server med seks år

Her er Windows Server 10: Derfor får server-styresystemet stor betydning

Navnenyt fra it-Danmark

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S