Mange nye udvidelser til Microsofts Edge - men browseren kæmper forgæves mod Chrome, Firefox, Safari og selv IE

Selvom Microsofts Edge over det seneste år har fået flere og flere udvidelser, der øger browserens brugbarhed, rykker den sig kun ganske lidt på markedet i kampen mod Chrome, Firefox og Safari. Edge kan heller ikke matche Microsofts aldrende Internet Explorer.

Artikel top billede

Det er nu snart et år siden, at Microsoft åbnede for muligheden for at køre med udvidelser i Edge-browseren.

Det skete i forbindelse med Windows 10 Anniversary Update i juli sidste år.

Allerede i forbindelse med annonceringen af udvidelser til Edge nogle måneder tidligere blev der fra Microsofts side lagt op til, at der var tale om en afgørende nyhed i Edge-browseren.

"Siden begyndelsen af Microsoft Edge-projektet har vores roadmap inkluderet udvidelser for at kunne understøtte et levende miljø for udvikler-innovation på toppen af browseren, der kan give nye og interessante scenarier for vores kunder," forklarede Microsoft.

Læs mere om det her: Microsoft klar med afgørende nyt om Edge: Nu kommer alle browser-udvidelserne

Et år senere er antallet af udvidelse nået op på i alt 40, skriver Winsupersite.com

Selvom det antal begynder at ligne noget, er det satdig langt fra antallet af udvidelser, der findes til browsere som Firefox og Chrome.

De browsere har i høj grad opnået stor succes på grund af de mange muligheder for at tilføjelse udvidelser og tilpasse browseren til ens eget specifikke behov.

Det kniber stadig for Edge på markedet

Edge-browseren har lige siden fødslen haft det svært blandt de øvrige browsere på markedet. Det er stadig situationen - trods de nu 40 forskellige udvidelser til Edge. 

Statistikfirmaet Statcounter vurderer, at Edge i maj måned havde en global markedsandel på 3,37 procent på markedet for browsere til desktop-computere og tablets.

Dermed har Edge kun rykket sig ganske lidt i forhold til maj måned sidste år - før udvidelser i browseren var en realitet. Dengang lå markedsandelen nemlig på 2,26 procent.

I Statcounters opgørelse ligger Chrome i dag på en suveræn førsteplads med en markedsandel 59,52 procent.

Firefox har 12,8 procent, Safari ligger på 10,58 procent, og Internet Explorer ligger på 8,34 procent - altså mere end dobbelt så høj en markedsandel som Edge.

På Computerworld.dk kommer 5,59 procent af alle besøg i dag fra en Edge-browser (både desktop, tablet og mobil)

Dermed ligger Edge også langt under IE blandt Computerworlds læsere, for den aldrende Microsoft-browser ligger på 12,67 procent.

Den mest populære browser på Computerworld.dk er Chrome med 42,65 procent, mens Safari har 29,28 procent (mange besøg fra iPhones og iPads) og Firefox 6,53 procent.

Læs også:

Microsoft klar med afgørende nyt om Edge: Nu kommer alle browser-udvidelserne

Windows 10 stormer frem - men Edge-browseren kan slet ikke følge med

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job