Kæmpe cloud-rapport: Her er styrkerne og svaghederne ved alle cloud-leverandørerne

Gartner er klar med ny, stor cloud-rapport, hvor især tre cloud-leverandører spiller med musklerne på markedet.

Artikel top billede

(Foto: Vladimir_Timofeev / Vladimir_Timofeev)

Amazon Web Services og Microsoft har en solid føring på det globale cloud-marked - og de to it-giganter er markedslederne i øjeblikket med Amazon som den førende virksomhed.

Sådan lyder vurderingen i Gartners nye magic quadrant inden for cloud infrastructure as a service, der netop er udkommet.

Her er AWS og Microsoft de eneste selskaber, der befinder sig i feltet med 'leaders'.

Gartner har ikke markeret nogen selskaber som 'challengers'. Til gengæld er der rigtig mange ‘niche players' - eksempelvis Interoute, Fujitsu og Rackspace.

Google haler ind 

Også i feltet 'visionaries' er der nogle spillere, som AWS og Microsoft nok bør holde godt øje med.

Det drejer sig om Oracle, IBM, Alibaba og Google.

Netop Google, der er placeret som den førende spiller i dette felt - og er på vej op i feltet med markedsledere - har i de senere år satset massivt på at opbygge og styrke sin cloudforretning.

Læs mere om det her: Det rumler på cloud-markedet: Pludselig er Google i gang med at udfordre Amazon og Microsoft

Både Google og de andre visionære spillere har dog et godt stykke arbejde foran sig, hvis de for alvor skal kunne lægge arm med AWS og Microsoft, hvad angår markedsandele.

Derfor er AWS og Microsoft i spidsen

Om Microsofts styrker skriver Gartner:

"Azure er allerede en meget funktionsdygtig og bred platform, og Microsoft fortsætter med at accelerere med nye funktioner."

"Microsoft udnytter sin enorme salgs-rækkevidde og -evne til at bundle Azure med andre Microsoft-produkter og services for at få en endnu større udbredelse."

Læs også: Efter afsløring af Googles datacenter-grund i Danmark: Så meget investerer it-giganten i nye datacentre

Selv Microsoft må dog bøje sig i støvet for Amazon Web Services' dominans på markedet for cloud infrastructure as a service. Således skriver Gartner ganske utvetydigt i rapporten:

"AWS forbliver den dominerende markedsleder, ikke bare inden for IaaS, men også integreret IaaS+PaaS med en omsætning ved udgangen af 2016 på mere end 14 milliarder dollars (omkring 93 milliarder kroner, red.)"

Du kan læse om alle cloud-leverandørerne og om deres styrker og svagheder i den fulde rapport fra Gartner, som du finder her.

Læs også:

Det rumler på cloud-markedet: Pludselig er Google i gang med at udfordre Amazon og Microsoft

Dugfriske tal fra det boomende cloud-marked: Disse cloud-services bruger vi flest penge på

Cloud-markedet boomer: Slut med overvejelser for og imod cloud - nu sker det store ryk ud i skyen

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job