KMD lukker døren: Vil intet sige om kæmpe erstatningskrav

KMD går i flyverskjul efter modtagelsen af endnu et stort erstatningskrav fra utilfreds kunde.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

KMD kryber i ly for spørgsmål og forklaringer, efter selskabet tirsdag modtog en stævning med a-kassen FTF-A med krav om betaling af 85 millioner kroner for et kuldsejlet it-projekt.

Computerworld modtog efter stævningen en kort mail fra selskabet på vegne af direktør Mette Louise Kaagaard.

Det kan du læse mere om her: KMD om nyt erstatningskrav fra utilfreds kunde: "Vi er kede af, at ophævelsen følges op af en stævning"

Efter udsendelsen af den korte mail afviser selskabet blankt at komme med yderligere kommentarer, ligesom selskabet ikke vil besvare spørgsmål.

"Sagen er nu gået hen og blevet juridisk, og vi ønsker ikke at tage dialogen med FTF-A i pressen. Beklager," lyder det fra KMD i en opfølgende mail til Computerworld.

KMD vil dermed ikke over for stakeholdere, kunder og de øvrige dele af offentligheden forholde sig til erstatningskravet, rimeligheden, erstatningens størrelse, sagsforløbet eller den rolle, som FTF-A har spillet i det tre-årige forløb, der i februar førte til, at FTF-A satte KMD på porten.

Du kan læse mere om erstatningskravet her: A-kasse med 140.000 medlemmer stævner KMD: Forlanger 85 millioner kroner i erstatning

KMD er ellers tidligere rykket ud med brask og bram, når selskabet er blevet mødt med erstatningskrav.

KMD-topchef Eva Berneke bedyrede således i marts, at selskabet vil sagsøge ATP, efter ATP havde fyret KMD efter 15 måneders forsinkelser.

"KMD anerkender ikke, at ATP er berettiget til at ophæve aftalen, da ATP ved passivitet har fortabt retten hertil. Tillige er KMD ikke hovedansvarlig for den indtrådte forsinkelse," lød det dengang fra direktøren.

Det kan du læse mere om her: KMD vil sagsøge ATP efter fyring: ATP's indsats har været ‘mangelfuld, forsinket og fejlbehæftet'

Læs også:


Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra itavis

    AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

    Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job