KMD om nyt erstatningskrav fra utilfreds kunde: "Vi er kede af, at ophævelsen følges op af en stævning"

KMD modtog tirsdag nyt erstatningskrav på 85 millioner kroner fra en tidligere kunde. Her er selskabets umiddelbare reaktion.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

KMD er ‘ked af' at have modtaget en stævning fra a-kassen FTF-a med krav om tilbagebetaling af 85 millioner kroner.

KMD modtog tirsdag kravet fra a-kassen.

Det kommer som efterspil på FTF-A's beslutning fra februar om at fyre KMD som leverandør af en selvbetjeningsløsning til a-kassens 140.000 medlemmer.

Det kan du læse mere om her: A-kasse med 140.000 medlemmer stævner KMD: Forlanger 85 millioner kroner i erstatning

KMD ønskede tirsdag umiddelbart efter modtagelsen af stævningen ikke at stille op til interview, men har siden sendt en mail til Computerworld på vegne af Mette Louise Kaagaard, der er executive vice president i KMD.

"Vi har netop modtaget sagen, som vi nu vil se nærmere på. Det har været kendt siden starten af året, at FTF-A har ophævet kontrakten om at udvikle et nyt a-kasse-system med KMD. Vi er kede af, at ophævelsen følges op af en stævning," lyder det fra direktøren.

Skiftede til Netcompany

Fyringen af KMD i februar kan du læse mere om her: Stor a-kasse fyrer KMD flere år inde i stort projekt: Skifter til Netcompany.

A-kassedirektør Michael Darmer siger, at a-kassen vil have 85 millioner kroner retur, fordi organisationen som primær udviklingspartner har lagt ‘rigtigt mange ressourcer' i projektet, der nåede at køre tre år, inden KMD blev sat på porten.

Mette Louise Kaagaard og KMD forholder sig i den udsendte mail ikke til beløbets størrelse.

I stedet peger selskabet på, at KMD ‘gennem mange år har været en stærk aktør inden for it-løsninger til a-kasseområdet.'

"Og det er fortsat vores ambition. Det viste vi senest med opkøbet af virksomheden Facilia sidste efterår. Vi har valgt at bygge videre på den it-platform til a-kasseområdet, som vi erhvervede med købet af Facilia. FTF-A har valgt ikke at overgå til den nye platform, og det accepterer vi selvfølgelig," lyder det i mailen.

Computerworld arbejder på at få KMD til at stille op til interview.

Læs også:

Utilfredse kunder, møgsager og store erstatningskrav hober sig op for KMD: Hvad er gået galt?

KMD vil sagsøge ATP efter fyring: ATP's indsats har været 'mangelfuld, forsinket og fejlbehæftet'

Annonceindlæg fra Axcess Nordic

AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

Metroselskabet I/S

Ledelsesassistent for Digitalisering & IT

Københavnsområdet

Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø

Teamleder til Application Management

Fyn

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S