Dansk it-startup solgt for ‘markant millionbeløb'

Den lille danske it-startup Opbeat med 11 ansatte er blevet solgt til et amerikansk selskab for et ‘markant millionbeløb.'

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Det danske it-selskab Opbeat med 11 medarbejder er blevet solgt til det amerikanske selskab Elastic.

Prisen holder parterne hemmelig, men ifølge Børsen er der tale om et ‘markant millionbeløb.'

Med salget scorer stifterne af selskabet, Rasmus Makwarth og Ron Cohen, en pæn sum penge.

"Det drypper ned på os, men også på vores ansatte, der har været en del af aktieoptionsprogrammet, hvilket også er fantastisk. Men det er klart, at Ron og jeg vil være i en dejlig position fremadrettet," siger Rasmus Makwarth til Børsen.

Computerworld besøgte Opbeat et par år efter grundlæggelsen, nemlig i 2013.

Det lille selskab står bag en løsning, som programmører kan anvende til at identificere bugs og fejl i koden, så de kan bruge ‘tid på at udvikle - og ikke vedligeholde,' som visionen lød.

I alt er der over årene blevet investeret mere end 30 millioner kroner i selskabet fra forskellige venturefonde og investorer.

Allerede kort tid efter grundlæggelsen havde selskabet landet de første 15 millioner kroner fra prominente investorer som Andrew McCollum, medstifter af Facebook, og Mike Krieger, medstifter af Instagram.

Det kan du læse mere om her: Dansk opstartsvirksomhed med kurs mod himmelen.

Første investor var danskeren Thomas Madsen-Mygdal.

"Han er måske den dygtigste investor, som man kan få sig i Danmark, så det var noget vi gik meget målrettet efter. Han har prøvet det før, og er super god til at hjælpe entreprenører med at fokusere på de rigtige ting på de rigtige tidspunkter," sagde Rasmus Makwarth dengang til Computerworld.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job