Nye roaming-regler presser danske teleselskaber: Nu vil to selskaber have dispensation - ellers bliver det for dyrt

Plenti og et andet dansk teleselskab har bedt om dispensation fra de nye EU-regler på roaming-området.

Artikel top billede

To danske teleselskaber ansøgt om at få dispensation fra de nye roaming-regler fra EU, fordi de mener, at de rammer netop deres forretning ekstra hårdt.

Det drejer sig om teleselskabet Plenti og et andet dansk teleselskabet, skriver ITWatch.

Torsdag den 15. juni satte EU med nye regler en stopper for de omstridte roamingafgifter, der tidligere har betydet store regninger til de danske mobilbrugere, når de anvendte mobilen i udlandet.

Med de nye roaming-regler kan man tale, sende sms'er og bruge data i et andet EU-land uden ekstra omkostninger end den pris, man allerede har betalt for sit mobilabonnement.

Det betyder dog også ekstra udgifter for teleselskaberne, og flere danske teleselskaber har derfor også hævet priserne for de billigste abonnementer, typisk med 10-20 kroner.

Samtidig er det også forskelligt fra selskab til selskab, hvordan de nye roaming-vilkår helt præcis er - eksempelvis hvor meget data man må bruge i udlandet.

Få styr på de nye roaming-regler: Her er vilkårene hos dit mobilselskab - så meget data kan du bruge

Det er Energistyrelsen, der oplyser til ITWatch, at man behandler to ansøgninger om dispensation fra roaming-reglerne.

Samtidig fortæller styrelsen, at man holder øje med, om selskabernes produkter og vilkår er i overensstemmelse med de nye roaming-regler i EU.

Læs også:

Få styr på de nye roaming-regler: Her er vilkårene hos dit mobilselskab - så meget data kan du bruge

EU-Kommissionen løfter pegefingeren: Roaming må ikke bruges som undskyldning for prisstigninger på danskernes mobilabonnementer

De nye roaming-regler: Sådan kan de påvirke dit mobil-abonnement

Teleindustrien: "Roaming-aftale kan føre til endnu dyrere mobilabonnementer for forbrugerne"

Plenti klar med plan mod nye roaming-regler: Standard-abonnement skal kun gælde i Danmark

Annonce

Event: Platform X 2027: AI, skalering og vækst

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S