IT-Branchen: Systematic-direktørs ide om røde kort til it-virksomheder har ingen gang på jord

Systematic-direktør Michael Holms idé om, at virksomheder skal blacklistes fra offentlige udbud, hvis de bøvler med tre sager hos det offentlige, er en dårlig ide, mener IT-Branchens direktør, Birgitte Hass. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Foto: It-branchen

Et system, hvor it-virksomheder kan tildeles røde kort og dernæst udelukkelse fra de offentlige udbudsrunder er ikke løsningen.  

Sådan lyder beskeden fra It-branchen på baggrund af en idé, som direktør i Systematic Michael Holm har præsenteret. 

Læs mere om forslaget her: Systematic-direktør: Tre problematiske it-projekter bør udelukke it-leverandører fra flere udbud

"Løsningen er ikke røde kort," siger Birgitte Hass, der er administrerende direktør i It-branchen og fortsætter:

"Det giver en højst mærkværdig retssituation, hvis vi forestiller os, at den ene part kan blive ramt på sit erhverv efter tre røde kort i en situation, hvor der er to parter om at begå en fejl. " 

To til tango
At det netop kun er it-virksomhederne, der skal have udstukket de røde kort, giver en helt skæv situation, mener man hos it-branchen.

Det er nemlig ifølge Birgitte Hass ikke rimeligt, at det kun er virksomhederne, der skal have et rap over nallerne, når samarbejdet med det offentlige kuldsejler. 

"Hvis vi går ind ensidigt og straffer den ene part meget hårdt ved at udelukke vedkommende fra det, der er hans forretningsmetier, så får vi en usikker retstilstand. Der er to parter, der fejler, når et projekt går forkert. Det er aldrig ensidigt 100 procent den enes fejl," siger Birgitte Hass. 

Hun mener i stedet, at man fremadrettet skal satse på at få smurt samarbejdet med de offentlige.
   
"Min besked til Michael Holm er, at vi skal fikse det her baseret på et styrket samarbejde mellem leverandør og myndighed," siger hun. 

Læs også:

Tre måneder efter KMD lagde 100 millioner kroner på bordet er kommunernes kritik helt forstummet: "KMD har eksekveret fuldstændig"

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen