Lars Frelle-Petersen stopper som direktør i Digitaliseringsstyrelsen

Artiklen er opdateret: Manden med den mest centrale post i digitalisering af det offentlige Danmark, Lars Frelle-Petersen, stopper som direktør i Digitaliseringsstyrelsen.

Artikel top billede

Lars Frelle-Petersen stopper som direktør i Digitaliseringsstyrelsen.

Det meddeler Digitaliseringsstyrelsen, der samtiidg oplyser, at Lars Frelle-Petersen har fået et nyt job:

"Lars Frelle-Petersen indtræder som afdelingschef for offentlig innovation i Finansministeriets departement, hvor han får ansvaret for ministeriets ambitiøse arbejde med sammenhængsreformen."

Lars Frelle-Petersen har været direktør i Digitaliseringsstyrelsen siden 2012, og han har været en helt central figur i digitaliseringen af det offentlige Danmark.

Det gælder ikke mindst i forhold til NemID, Digital Post og den fællesoffentlige digitaliseringsstrategi.

Konstitueret direktør fundet

Der er i første omgang fundet en midlertidig afløser til Lars Frelle-Petersen i Digitaliseringsstyrelsen. 

"Vicedirektør Rikke Hougaard Zeberg, som har været med i denne store forandringsproces siden efteråret 2012, konstitueres i stillingen som direktør."

"Stillingen vil blive opslået hurtigst muligt," oplyser Digitaliseringsstyrelsen.

Digitaliseringsstyrelsen, der blev etableret i 2011, har i dag cirka 200 medarbejdere.

Læs også:

Dansk opgør med standardsystemer: Derfor kan standardsystemer give store problemer

Statens it-boss: "Jeg betaler i dag markant mere for en dygtig projektleder end jeg gjorde for et par år siden"

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S