EG kæmper for at undgå kommunal it-skandale: Fyrer ansatte og får hjælp fra Netcompany

EG fyrer 26 medarbejdere, lægger 50 millioner på bordet i kompensation og kalder konkurrenten Netcompany ind som hjælp for at få løst problemer med at levere stort it-system til kommunerne.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

It-leverandøren EG kæmper for at undgå at løbe ind i en offentlig it-skandale som dem, der i den seneste tid har ramt konkurrenteten KMD.

EG er i gang med at udvikle systemet Kommunernes Ydelsessystem, der blandt andet skal håndtere kontanthjælpen fremover.

Men leverancen til 300 millioner kroner er løbet ind i problemer, som fornylig fik kommunernes it-selskab Kombit til at true med at ophæve kontrakten.

Kombit har tidligere kørt en lignende kontant linie over for KMD, der på samme måde er forsinket.

Det får nu ifølge Berlingske Business EG til at opsige 26 medarbejdere og indgå samarbejde med Netcompany, der ellers er konkurrent på området.

Samtidig betaler EG omgående 50 millioner kroner i kompensation til kommunerne på grund af forsinkelsen. Systemet skulle oprindeligt have været leveret i slutningen af 2017, men bliver nu først klar i midten af 2019.

“På baggrund af forsinkelsen har vi vurderet, at den bedste måde at nå i mål med den indgåede aftale er at inddrage en underleverandør, Netcompany, som har et standardsystem. Vi står stærkere sammen med Netcompany, så vi når i mål med monopolbruddet. Det er den bedste konstellation, for det vigtigste for os er at sikre leverancen, og Kombits forventning er, at dele af løsningen er klar til kommunerne sidst i 2018,” siger EG-direktør Mikkel Bardram til avisen..

Han siger, at EG med løsningen ‘binder en sløjfe på sagen.’

Kombit kvitterer for beslutningen og siger, at der er tale om et 'konstruktivt eksempel.'

EG vandt opgaven i januar 2015. Det kan du læse mere om her: Banker KMD af banen på monopolsystem: EG får kommunal kæmpe-ordre

Læs også:

Tre måneder efter KMD lagde 100 millioner kroner på bordet er kommunernes kritik helt forstummet: "KMD har eksekveret fuldstændig"

KMD står i et slemt dilemma: Nu er der fri bane for de vrede kunder


Disse it-virksomheder leverer mest til de danske kommuner: Ny virksomhed maser sig ind i toppen

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til Lokal IT Servicecenter i Region Hovedstaden

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren databasespecialist

Københavnsområdet

BEC

QA coordinator

Region Sjælland

Navnenyt fra it-Danmark

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension