Microsoft indbygger særlig ransomware-beskyttelse i Windows 10: Sådan fungerer det

Ransomware er en af tidens største cybertrusler, og virksomheder i hele verden bliver konstant frarøvet adgang til egne filer. Nu indbygger Microsoft ransomware-beskyttelse i Windows Defender.

Artikel top billede

I sidste måned blev virksomheder i 150 lande og det britiske sundhedsvæsen hårdt ramt af ransomware-angrebet WannaCry, og i denne uge har Petya-malwaren så lammet store virksomheder som danske Maersk og medicinalgiganten Merck.

Det ene angreb afløser det andet, og de har det til fælles, at de udnytter sårbarheder i Windows.

Derfor har Microsoft nu valgt at indbygge ransomware-beskyttelse i sikkerhedssoftwaren Windows Defender til Windows 10.

Funktionen kaldes ”controlled folder access”, og den indebærer kort fortalt, at brugeren kan diktere, hvilke applikationer, der kan ændre de enkelte filer.

Kun for de udvalgte

Controlled folder access aktiveres fra Windows defender security center, og herefter kan filer i beskyttede mapper kun åbnes og ændres af godkendte applikationer.

Det skal forhindre ransomware i at kryptere filerne på inficerede maskiner.

Mapperne ”dokumenter, ”billeder”, ”film” og ”skrivebord” beskyttes automatisk, og derudover kan man som bruger tilføje flere beskyttede mapper og godkende de apps, der skal have adgang til filerne.

Hvis en ikke-godkendt applikation, forsøger at få adgang til en beskyttet fil, blokeres den, og brugeren modtager en notifikation.

”Med denne opdatering gør vi det lettere for dig at beskytte værdifulde data fra ondsindede applikationer og trusler som ransomware,” skriver Microsoft i en beskrivelse af det nye Windows 10 build 16232.

Opdateringen er indtil videre kun tilængelig som preview til Windows insidere.

Læs også: FAQ: Her er hvad du skal vide om det kæmpestore Petya-angreb lige nu

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse