Microsoft indbygger særlig ransomware-beskyttelse i Windows 10: Sådan fungerer det

Ransomware er en af tidens største cybertrusler, og virksomheder i hele verden bliver konstant frarøvet adgang til egne filer. Nu indbygger Microsoft ransomware-beskyttelse i Windows Defender.

Artikel top billede

I sidste måned blev virksomheder i 150 lande og det britiske sundhedsvæsen hårdt ramt af ransomware-angrebet WannaCry, og i denne uge har Petya-malwaren så lammet store virksomheder som danske Maersk og medicinalgiganten Merck.

Det ene angreb afløser det andet, og de har det til fælles, at de udnytter sårbarheder i Windows.

Derfor har Microsoft nu valgt at indbygge ransomware-beskyttelse i sikkerhedssoftwaren Windows Defender til Windows 10.

Funktionen kaldes ”controlled folder access”, og den indebærer kort fortalt, at brugeren kan diktere, hvilke applikationer, der kan ændre de enkelte filer.

Kun for de udvalgte

Controlled folder access aktiveres fra Windows defender security center, og herefter kan filer i beskyttede mapper kun åbnes og ændres af godkendte applikationer.

Det skal forhindre ransomware i at kryptere filerne på inficerede maskiner.

Mapperne ”dokumenter, ”billeder”, ”film” og ”skrivebord” beskyttes automatisk, og derudover kan man som bruger tilføje flere beskyttede mapper og godkende de apps, der skal have adgang til filerne.

Hvis en ikke-godkendt applikation, forsøger at få adgang til en beskyttet fil, blokeres den, og brugeren modtager en notifikation.

”Med denne opdatering gør vi det lettere for dig at beskytte værdifulde data fra ondsindede applikationer og trusler som ransomware,” skriver Microsoft i en beskrivelse af det nye Windows 10 build 16232.

Opdateringen er indtil videre kun tilængelig som preview til Windows insidere.

Læs også: FAQ: Her er hvad du skal vide om det kæmpestore Petya-angreb lige nu

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job