It-giganter og investorer er fløjtende ligeglade med brexit: Pumper milliarder ind i Londons tech-miljø

Der investeres i øjeblikket massivt i Londons it-miljø til trods for brexit. Investeringsniveauet har ikke været højere i 10 år.

Artikel top billede

Storbritanniens beslutning om at forlade EU har ikke påvirket Londons position som Europas it-hovedstad, hvor de internationale it-giganter placerer hovedkvarterer og centrale afdelinger.

Samtidig er it-investorerne tilsyneladende fløjtende ligeglade med brexit, hvis man skal tro en ny opgørelse over investerings-niveauet.

Alene i første halvår 2017 pumpede pumpede private investorer 4,5 milliarder britiske pund, omkring 38 milliarder kroner, ind i Londons tech-miljø.

Samtidig blev der via venture kapital investeret 9,3 milliarder kroner i de lokale teknologivirksomheder i London.

Læs også: Noget stort er under opsejling: Pludselig opruster it-giganterne med tusindvis af it-jobs i London

Det skriver BBC om oplysningerne, der stammer fra London & Partners, der står for at tiltrække it-investeringer til London.

BBC skriver videre, at det det samlede beløb, der er investeret i it-London i de første seks måneder af 2017, er det højeste beløb i de seneste 10 år.

"Brexit har forståeligt nok skabt lidt usikkerhed, men det er ingen overraskelse at se, at London fortsætter med at tiltrække dobbelt så meget i investeringer som nogen anden europæisk by,” udtaler Laura Citron, topchef i London & Partners.

Læs også:

Noget stort er under opsejling: Pludselig opruster it-giganterne med tusindvis af it-jobs i London

Efter EU's milliard-skattesmæk til Apple i Irland: Nu melder England sig 'open for business' med Apple

28-årige Fie droppede den danske it-branche: Det var lettere at få job i London - og udfordringerne er større

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS