Apple vil betale dig for din gamle iPhone - men pas på

En kampagne fra Apple giver dig rabat på din næste iPhone, hvis du giver din gamle i bytte. Men pas på ikke at købe katten i sækken

Artikel top billede

Apple tilbyder dig op til 2.060 kroners rabat på en ny iPhone, hvis du samtidig giver din gamle i bytte, hvis den er i god nok stand.

I en byttekampagne kan du få mellem 315 kroner og 2.060 kroner for henholdsvis en iPhone 5 eller iPhone 6S Plus, som du frit efterfølgende kan bruge i Apples butik.

Det lyder som en god handel, hvis du har en gammel, men stadig funktionsdygtig smartphone liggende, og du overvejer at købe en ny iPhone, men du skal vare varsom med at takke ja.

Tidpunktet

Apple har udsendt en nyhedsmail om tilbuddet, og tidspunktet falder kun få måneder før, at Apple forventes at præsentere nye iPhones.

Derfor handler kampagnen formodentligt om at få tømt ud i sine lagre, inden en ny iPhone 7S eller iPhone 8 kommer på markedet.

Ønsker du en ny iPhone, kan du derfor med fordel vente til september, hvor du så enten kan vælge en ny iPhone eller vælge en iPhone 7, hvis pris formodentligt er faldet.

Læs også: 10 år med iPhone: Sådan har smartphone-markedet udviklet sig siden Nokia var konge

Du kan få mere på brugtmarkedet

Apples tilbud er let, og hvis du alligevel havde planer om at smide den ud, kan du få et gavekort til Apples butik, som kan bruges på et senere tidspunkt.

Samtidig går Apple op i genbrug, så det er en bedre løsning, end at den ender i skraldespanden.

Men hvis du selv gider bøvle med forsendelse, handel, MobilePay eller kontanter, vil du kunne få mere for din iPhone på brugtmarkedet som eksempelvis DBA.

Apple giver 2.060 kroner for en iPhone 6S Plus i god stand, men en hurtig søgning på Den Blå Avis viser, at en iPhone 6S Plus stadig sættes til salg for omkring 3.500/4.000 kroner.

Mere mening giver det med en iPhone 5S. Her giver Apple 505 kroner, og du kan få omkring 700 kroner på DBA. 

Læs også: Her er alle de vilde rygter om iPhone 8, der sender Apple-aktien på rekord-kurs

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Akademikernes A-kasse

AI Product Owner

Københavnsområdet

KMD A/S

Compliance Officer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos