Hver tredje dansker føler sig for dårligt digitalt uddannet

De digitale evner rækker ikke, når vi kommer ud på arbejdsmarkedet. Det svarer hver tredje dansker i en ny undersøgelse. "Det er et wakeup-call til uddannelsesverdenen," lyder det fra Dansk Erhverv.

Artikel top billede

(Foto: Bornholms Efterskole/Berit Hvassum)

Uddannelsesstederne klæder ikke danskerne godt nok på til en tilværelse på et arbejdsmarked, der i højere grad end nogensinde før stiller digitale krav. 

Det viser en ny undersøgelse, hvor 35 procent af danskerne svarer, at de ikke blev klædt godt nok på under deres uddannelse til at møde de it-krav, der er på deres efterfølgende job. 

Det skriver Information

At hver tredje ikke føler sig digitalt rustet til at klare sig på jobbet vækker bekymring hos Dansk Erhverv, hvor Janus Sandsgaard er fagchef for it og digitalisering.

"Det her er et digitalt nødråb og et wakeup-call til uddannelsesverdenen generelt. Det gælder lige fra folkeskolen og erhvervsuddannelserne, over voksen- og efteruddannelser, til de videregående uddannelser, siger han.

Læs mere om det her: Nyt it-fag på vej på skemaet i folkeskolen: Men hvad skal faget indeholde? Giv dit besyv med her

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S