Hver tredje dansker føler sig for dårligt digitalt uddannet

De digitale evner rækker ikke, når vi kommer ud på arbejdsmarkedet. Det svarer hver tredje dansker i en ny undersøgelse. "Det er et wakeup-call til uddannelsesverdenen," lyder det fra Dansk Erhverv.

Artikel top billede

(Foto: Bornholms Efterskole/Berit Hvassum)

Uddannelsesstederne klæder ikke danskerne godt nok på til en tilværelse på et arbejdsmarked, der i højere grad end nogensinde før stiller digitale krav. 

Det viser en ny undersøgelse, hvor 35 procent af danskerne svarer, at de ikke blev klædt godt nok på under deres uddannelse til at møde de it-krav, der er på deres efterfølgende job. 

Det skriver Information. 

At hver tredje ikke føler sig digitalt rustet til at klare sig på jobbet vækker bekymring hos Dansk Erhverv, hvor Janus Sandsgaard er fagchef for it og digitalisering.

"Det her er et digitalt nødråb og et wakeup-call til uddannelsesverdenen generelt. Det gælder lige fra folkeskolen og erhvervsuddannelserne, over voksen- og efteruddannelser, til de videregående uddannelser, siger han.

Læs mere om det her: Nyt it-fag på vej på skemaet i folkeskolen: Men hvad skal faget indeholde? Giv dit besyv med her

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S