"Jeg tror, ikke, Mark Zuckerberg vil forsøge at blive præsident. Jeg tror, han satser på at blive virtuel kejser"

"Teknologifirmaerne får større og større ansvar for folks liv, for mange mennesker søger nogen, der kan være en del af løsningen for dem og være deres allierede i en tid, hvor de føler, at deres regeringer svigter dem."

Artikel top billede

Foto: Microsoft (Foto: © 2017 Microsoft / Brian Smale)

Valgene i USA, Frankrig og Storbritannien samt Brexitten var alle udtryk for, at en overraskende stor del af befolkningerne mener, at den sociale kontrakt ikke virker, og at de mener, at politikerne og magteliten ikke repræsenterer dem.

Det har en betydning for it-sektoren, for hvis en regering ikke kan løfte opgaven, vil folk automatisk begynde at se sig om efter andre organisationer, der kan få deres liv til at fungere.

Jeg tror derfor ikke, at Mark Zuckerbergs besøg i alle de 50 amerikanske stater er tegn på, at han vil stille op som præsidentkandidat.

Jeg tror, at Mark Zuckerberg satser på at blive virtuel kejser - forstået på den måde, at han forstår, at mennesker bruger bemærkelsesværdig meget tid inden for hans pastorat, og han er interesseret i at levere løsninger til dem.

Teknologifirmaerne får større og større ansvar for folks liv, for mange mennesker søger nogen, der kan være en del af løsningen for dem og være deres allierede i en tid, hvor de føler, at deres regeringer svigter dem.

Så teknologi-selskaberne har ikke længere kun ansvar overfor aktionærerne eller overfor deres kunder eller produkter. Nu handler det om, hvad man som stor, velhavende organisation kan gøre for at gøre folks liv bedre, fordi regeringerne jo ikke kan finde ud af det."

Ian Bremmer (th), forfatter, Time-redaktør og politisk forsker, i samtale med Microsofts juridiske topchef, Brad Smith, på scenen til Microsoft Inspire i Washington DC.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S