"Jeg tror, ikke, Mark Zuckerberg vil forsøge at blive præsident. Jeg tror, han satser på at blive virtuel kejser"

"Teknologifirmaerne får større og større ansvar for folks liv, for mange mennesker søger nogen, der kan være en del af løsningen for dem og være deres allierede i en tid, hvor de føler, at deres regeringer svigter dem."

Artikel top billede

Foto: Microsoft (Foto: © 2017 Microsoft / Brian Smale)

Valgene i USA, Frankrig og Storbritannien samt Brexitten var alle udtryk for, at en overraskende stor del af befolkningerne mener, at den sociale kontrakt ikke virker, og at de mener, at politikerne og magteliten ikke repræsenterer dem.

Det har en betydning for it-sektoren, for hvis en regering ikke kan løfte opgaven, vil folk automatisk begynde at se sig om efter andre organisationer, der kan få deres liv til at fungere.

Jeg tror derfor ikke, at Mark Zuckerbergs besøg i alle de 50 amerikanske stater er tegn på, at han vil stille op som præsidentkandidat.

Jeg tror, at Mark Zuckerberg satser på at blive virtuel kejser - forstået på den måde, at han forstår, at mennesker bruger bemærkelsesværdig meget tid inden for hans pastorat, og han er interesseret i at levere løsninger til dem.

Teknologifirmaerne får større og større ansvar for folks liv, for mange mennesker søger nogen, der kan være en del af løsningen for dem og være deres allierede i en tid, hvor de føler, at deres regeringer svigter dem.

Så teknologi-selskaberne har ikke længere kun ansvar overfor aktionærerne eller overfor deres kunder eller produkter. Nu handler det om, hvad man som stor, velhavende organisation kan gøre for at gøre folks liv bedre, fordi regeringerne jo ikke kan finde ud af det."

Ian Bremmer (th), forfatter, Time-redaktør og politisk forsker, i samtale med Microsofts juridiske topchef, Brad Smith, på scenen til Microsoft Inspire i Washington DC.

Annonceindlæg fra Context&

Når AI løber fra organisationen

Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Ballerup

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics