"Tænk, hvis man i det offentlige havde testet nogle ting af i små forsøg i stedet for straks at gå ombord i de store projekter"

"Tænk, hvis man i det offentlige havde testet nogle ting af i små forsøg i stedet for straks at gå ombord i de store projekter."

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

"Pretotyping - altså pre-prototyping - er et af de mest spændende koncepter lige nu inden for innovation, og der er rigtigt mange virksomheder, der lige nu helt uafhængigt af hinanden finder frem til stort set samme proces og arbejdsmetode med interne garageprojekter eller et internt innovationslab i organisationen.

Jeg har for eksempel lige været på besøg hos en kunde, der har etableret sådan en intern garage, og det var sjovt at opleve, at de arbejder efter præcist samme model som os, selv om jeg aldrig har mødt dem før.

I modsætning til klassiske it-projekter arbejder man i pretotyping i små teams med små, begrænsede forsøg, der ikke engang behøver være integreret i de rigtige systemer.

Vi har for eksempel kunder, hvor vi integrerer til Office 365, selv om de slet ikke bruger Office 365 endnu, men blot ved, at det er en del af rejsen, at de skal med derover på et tidspunkt.

I et klassisk it-projekt finder man jo ud af, hvad man vil lave, så søger man et budget og går så i gang med et kæmpe-projekt. Rigtigt mange af dem fejler, og det er efterhånden klassisk. Så har man brugt en masse penge og spildt en masse tid.

Problemet er, at folk tit har meget store ambitioner og forventninger til prototypen, som næsten altid ender med at blive et produkt, hvilket gør, at det stikker helt af.

En pretotyping-gruppe behøver ikke være særlig stor, for man har nogle andre partnerskaber og nogle andre måder at arbejde på. Man skal egentlig bare have nogen, der kan facilitere processen og så måske nogle få, der arbejder med data.

Kobler man for mange folk på, risikerer man man pludselig at stå med det eksisterende procesapparat og alt muligt andet omkring det, og det er jo netop det, som man vil undgå. Det er vigtigt, at man frakobler teamet fra eksisterende processer og giver det lov til at arbejde på andre måder.

I Venzo er vi syv mand i enheden, men vi har et bredt scope, og vi er nok kun tre, der arbejder dedikeret med innovation. Det er en passende størrelse.

Tænk, hvis man i det offentlige havde testet nogle ting af i små forsøg i stedet for straks at gå ombord i de store projekter."

Christoffer Mc Carthy Mors, managing director, Venzo Innovate.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Kompasbank A/S

    AI & Data Engineer

    Københavnsområdet

    Akademikernes A-kasse

    AI-platformsudvikler til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job