"Tænk, hvis man i det offentlige havde testet nogle ting af i små forsøg i stedet for straks at gå ombord i de store projekter"

"Tænk, hvis man i det offentlige havde testet nogle ting af i små forsøg i stedet for straks at gå ombord i de store projekter."

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

"Pretotyping - altså pre-prototyping - er et af de mest spændende koncepter lige nu inden for innovation, og der er rigtigt mange virksomheder, der lige nu helt uafhængigt af hinanden finder frem til stort set samme proces og arbejdsmetode med interne garageprojekter eller et internt innovationslab i organisationen.

Jeg har for eksempel lige været på besøg hos en kunde, der har etableret sådan en intern garage, og det var sjovt at opleve, at de arbejder efter præcist samme model som os, selv om jeg aldrig har mødt dem før.

I modsætning til klassiske it-projekter arbejder man i pretotyping i små teams med små, begrænsede forsøg, der ikke engang behøver være integreret i de rigtige systemer.

Vi har for eksempel kunder, hvor vi integrerer til Office 365, selv om de slet ikke bruger Office 365 endnu, men blot ved, at det er en del af rejsen, at de skal med derover på et tidspunkt.

I et klassisk it-projekt finder man jo ud af, hvad man vil lave, så søger man et budget og går så i gang med et kæmpe-projekt. Rigtigt mange af dem fejler, og det er efterhånden klassisk. Så har man brugt en masse penge og spildt en masse tid.

Problemet er, at folk tit har meget store ambitioner og forventninger til prototypen, som næsten altid ender med at blive et produkt, hvilket gør, at det stikker helt af.

En pretotyping-gruppe behøver ikke være særlig stor, for man har nogle andre partnerskaber og nogle andre måder at arbejde på. Man skal egentlig bare have nogen, der kan facilitere processen og så måske nogle få, der arbejder med data.

Kobler man for mange folk på, risikerer man man pludselig at stå med det eksisterende procesapparat og alt muligt andet omkring det, og det er jo netop det, som man vil undgå. Det er vigtigt, at man frakobler teamet fra eksisterende processer og giver det lov til at arbejde på andre måder.

I Venzo er vi syv mand i enheden, men vi har et bredt scope, og vi er nok kun tre, der arbejder dedikeret med innovation. Det er en passende størrelse.

Tænk, hvis man i det offentlige havde testet nogle ting af i små forsøg i stedet for straks at gå ombord i de store projekter."

Christoffer Mc Carthy Mors, managing director, Venzo Innovate.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29 april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse