Artikel top billede

Efter datacenter-boom: Snart går gigantiske søkabler i land i Danmark

Danmark er ved etablere sig som europæisk datacenter-knudepunkt, og defor vil en række nye søkabler snart gå i land ved den jyske vestkyst.

En række nye gigantiske søkabler vil i løbet af de fire til fem år gå i land ved den jyske vestkyst, skriver Berlingske Business.

De nye søkabler er ifølge avisen en konsekvens af de nye store datatacentre, som internationale it-giganter vil etablere i Danmark.

Søkabler som disse udgør en hovedfærdselsåre for vores internettrafik, og allerede i dag går flere søkabler i land ved Blåbjerg på den jyske vestkyst.

Læs også: Norden stormer frem som datacenter-mekka: Danmark og Sverige i hård kamp om tech-giganternes gunst

De nye søkabler vil blive ført uden om Storbritannien, og de er angiveligt en indikation på, at Danmark spiller en stadig vigtigere rolle som europæisk datacenter-knudepunkter.

“To nye, transatlantiske søkabler er på vej direkte ind i Danmark, og det sker, fordi datacentre fra de store spillere kommer hertil. Begge vil gå i land omkring Esbjerg, og det er nogle af de helt store, der er medinvestorer sammen med dem, der bygger datacentrene,” siger Christian Holm Christensen, administrerende direktør i den danske internetgigant GlobalConnect, til Berlingske Business.

Læs også: Det ene datacenter baner vej for det næste: "Det er selvfølgelig blevet nemmere"

Computerworld har tidligere fortalt, at de skandinaviske lande i løbet af de seneste år har etableret sig som et hotspot for virksomheder, der ønsker at etablere datacentre i Norden. 

Især Danmark og Sverige er i føretrøjen i kampen om datacentre, og om få år kan vi forvente, at verdens største it-virksomheder vil have placeret fire gigantiske datacentre i Danmark og tre i Sverige. 

“Indtil for få år siden havde Irland stor succes med at tiltrække datacentre, men lige nu ser det ud til, at de nordiske lande har overhalet Irland i kapløbet om at tiltrække de store datacentre,” sagde Morten Volder, formand for for Datacenterindustrien, for nylig til Computerworld.

Læs også: 
Aabenraa håber på at tiltrække flere datacentre: Ny kæmpegrund ligger klar 

Her er historien om Googles hemmelige 'Project Earth' - og forbindelsen til Fredericia




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere