Efter datacenter-boom: Snart går gigantiske søkabler i land i Danmark

Danmark er ved etablere sig som europæisk datacenter-knudepunkt, og defor vil en række nye søkabler snart gå i land ved den jyske vestkyst.

Artikel top billede

En række nye gigantiske søkabler vil i løbet af de fire til fem år gå i land ved den jyske vestkyst, skriver Berlingske Business.

De nye søkabler er ifølge avisen en konsekvens af de nye store datatacentre, som internationale it-giganter vil etablere i Danmark.

Søkabler som disse udgør en hovedfærdselsåre for vores internettrafik, og allerede i dag går flere søkabler i land ved Blåbjerg på den jyske vestkyst.

Læs også: Norden stormer frem som datacenter-mekka: Danmark og Sverige i hård kamp om tech-giganternes gunst

De nye søkabler vil blive ført uden om Storbritannien, og de er angiveligt en indikation på, at Danmark spiller en stadig vigtigere rolle som europæisk datacenter-knudepunkter.

“To nye, transatlantiske søkabler er på vej direkte ind i Danmark, og det sker, fordi datacentre fra de store spillere kommer hertil. Begge vil gå i land omkring Esbjerg, og det er nogle af de helt store, der er medinvestorer sammen med dem, der bygger datacentrene,” siger Christian Holm Christensen, administrerende direktør i den danske internetgigant GlobalConnect, til Berlingske Business.

Læs også: Det ene datacenter baner vej for det næste: "Det er selvfølgelig blevet nemmere"

Computerworld har tidligere fortalt, at de skandinaviske lande i løbet af de seneste år har etableret sig som et hotspot for virksomheder, der ønsker at etablere datacentre i Norden. 

Især Danmark og Sverige er i føretrøjen i kampen om datacentre, og om få år kan vi forvente, at verdens største it-virksomheder vil have placeret fire gigantiske datacentre i Danmark og tre i Sverige. 

“Indtil for få år siden havde Irland stor succes med at tiltrække datacentre, men lige nu ser det ud til, at de nordiske lande har overhalet Irland i kapløbet om at tiltrække de store datacentre,” sagde Morten Volder, formand for for Datacenterindustrien, for nylig til Computerworld.

Læs også: 
Aabenraa håber på at tiltrække flere datacentre: Ny kæmpegrund ligger klar 

Her er historien om Googles hemmelige 'Project Earth' - og forbindelsen til Fredericia

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S