Efter datacenter-boom: Snart går gigantiske søkabler i land i Danmark

Danmark er ved etablere sig som europæisk datacenter-knudepunkt, og defor vil en række nye søkabler snart gå i land ved den jyske vestkyst.

Artikel top billede

En række nye gigantiske søkabler vil i løbet af de fire til fem år gå i land ved den jyske vestkyst, skriver Berlingske Business.

De nye søkabler er ifølge avisen en konsekvens af de nye store datatacentre, som internationale it-giganter vil etablere i Danmark.

Søkabler som disse udgør en hovedfærdselsåre for vores internettrafik, og allerede i dag går flere søkabler i land ved Blåbjerg på den jyske vestkyst.

Læs også: Norden stormer frem som datacenter-mekka: Danmark og Sverige i hård kamp om tech-giganternes gunst

De nye søkabler vil blive ført uden om Storbritannien, og de er angiveligt en indikation på, at Danmark spiller en stadig vigtigere rolle som europæisk datacenter-knudepunkter.

“To nye, transatlantiske søkabler er på vej direkte ind i Danmark, og det sker, fordi datacentre fra de store spillere kommer hertil. Begge vil gå i land omkring Esbjerg, og det er nogle af de helt store, der er medinvestorer sammen med dem, der bygger datacentrene,” siger Christian Holm Christensen, administrerende direktør i den danske internetgigant GlobalConnect, til Berlingske Business.

Læs også: Det ene datacenter baner vej for det næste: "Det er selvfølgelig blevet nemmere"

Computerworld har tidligere fortalt, at de skandinaviske lande i løbet af de seneste år har etableret sig som et hotspot for virksomheder, der ønsker at etablere datacentre i Norden. 

Især Danmark og Sverige er i føretrøjen i kampen om datacentre, og om få år kan vi forvente, at verdens største it-virksomheder vil have placeret fire gigantiske datacentre i Danmark og tre i Sverige. 

“Indtil for få år siden havde Irland stor succes med at tiltrække datacentre, men lige nu ser det ud til, at de nordiske lande har overhalet Irland i kapløbet om at tiltrække de store datacentre,” sagde Morten Volder, formand for for Datacenterindustrien, for nylig til Computerworld.

Læs også: 
Aabenraa håber på at tiltrække flere datacentre: Ny kæmpegrund ligger klar 

Her er historien om Googles hemmelige 'Project Earth' - og forbindelsen til Fredericia

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Contract manager til it-området i Udlændingestyrelsen

Region Sjælland

ABENA

IT Administrator

Sydjylland

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job