Efter datacenter-boom: Snart går gigantiske søkabler i land i Danmark

Danmark er ved etablere sig som europæisk datacenter-knudepunkt, og defor vil en række nye søkabler snart gå i land ved den jyske vestkyst.

Artikel top billede

En række nye gigantiske søkabler vil i løbet af de fire til fem år gå i land ved den jyske vestkyst, skriver Berlingske Business.

De nye søkabler er ifølge avisen en konsekvens af de nye store datatacentre, som internationale it-giganter vil etablere i Danmark.

Søkabler som disse udgør en hovedfærdselsåre for vores internettrafik, og allerede i dag går flere søkabler i land ved Blåbjerg på den jyske vestkyst.

Læs også: Norden stormer frem som datacenter-mekka: Danmark og Sverige i hård kamp om tech-giganternes gunst

De nye søkabler vil blive ført uden om Storbritannien, og de er angiveligt en indikation på, at Danmark spiller en stadig vigtigere rolle som europæisk datacenter-knudepunkter.

“To nye, transatlantiske søkabler er på vej direkte ind i Danmark, og det sker, fordi datacentre fra de store spillere kommer hertil. Begge vil gå i land omkring Esbjerg, og det er nogle af de helt store, der er medinvestorer sammen med dem, der bygger datacentrene,” siger Christian Holm Christensen, administrerende direktør i den danske internetgigant GlobalConnect, til Berlingske Business.

Læs også: Det ene datacenter baner vej for det næste: "Det er selvfølgelig blevet nemmere"

Computerworld har tidligere fortalt, at de skandinaviske lande i løbet af de seneste år har etableret sig som et hotspot for virksomheder, der ønsker at etablere datacentre i Norden. 

Især Danmark og Sverige er i føretrøjen i kampen om datacentre, og om få år kan vi forvente, at verdens største it-virksomheder vil have placeret fire gigantiske datacentre i Danmark og tre i Sverige. 

“Indtil for få år siden havde Irland stor succes med at tiltrække datacentre, men lige nu ser det ud til, at de nordiske lande har overhalet Irland i kapløbet om at tiltrække de store datacentre,” sagde Morten Volder, formand for for Datacenterindustrien, for nylig til Computerworld.

Læs også: 
Aabenraa håber på at tiltrække flere datacentre: Ny kæmpegrund ligger klar 

Her er historien om Googles hemmelige 'Project Earth' - og forbindelsen til Fredericia

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job