Undersøgelse: Mere end hver anden virksomhed har ikke en it-strategi mod ransomware

Det er stadig langtfra kutyme at have en backup-plan klar til at tackle et ransomware-angreb som Petya i sidste måned.

Artikel top billede

Hver anden virksomhed har ingen strategi klar til at tackle et hackerangreb.

Det viser en ny undersøgelse foretaget af sikkerhedsfirmaet Bitdefender, der har spurgt it-chefer i store virksomheder i Frankrig, Italien, USA, Storbritannien, Sverige, Tyskland og Danmark.

Det skriver Finans.dk, som også skriver, at 47 procent af de adspurgte er på vej med en strategi.

For nylig blev store internationale virksomheder som Mærsk ramt af Petya-ormen, der lukkede store internationale havne-systemer ned over hele verden.

Hos Danfoss overlevede man Petya ved at lukke al kommunikation til Ukraine, hvor ormen startede, og ved at have patchet alle maskiner til den nyeste mulige version.

Det kan du læse mere om her: Sådan undgik Danfoss at havne som Mærsk: "Vi lukkede simpelthen Ukraine ned"

Frygter økonomisk skade

Ifølge undersøgelsen er it-chefers største frygt den økonomiske konsekvens at et hackerangreb.

55 pct. af de adspurgte virksomheder mener, at økonomiske omkostninger vil være det største problem ved et hackerangreb, og hver anden svarer samtidig, at et hackerangreb kan betyde, at virksomheden går konkurs.

Det kan desuden have store konsekvenser for en hacket virksomheds aktieværdi, netop fordi et angreb kan blive rigtig stort.

Mange it-ansvarlige fra undersøgelsen mener, at det ville tage et par uger eller en måned at opdage et angreb. 29 pct. svarer sågar, at det ville tage op mod et år at opdage et angreb.

Læs også: Sikkerhedseksperter: Petya er ikke ransomware, det er meget værre og langt mere alvorligt

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird