Nye EU-roamingregler ruskede op i markedet: Teleselskabet 3 fik 37.000 nye kunder i 2. kvartal

De nye roamingregler i EU var godt nyt for teleselskabet 3, som fik 37.000 nye kunder i 2. kvartal. Omsætningen led dog under lavere salg af nye telefoner, men driftsresultatet er vokset sammenlignet med 2. kvartal 2016.

Artikel top billede

Vi holdt fast i positionen for vores brands, siger Morten Christiansen, CEO for 3

2. kvartal gik godt for Hi3G Danmark, som står bag teleselskaberne 3 og Oister. Samlet set voksede kundebasen med 37.000, så selskaberne nu har i alt 1.249.000 kunder.

“Der blev rusket op i hele markedet på baggrund af EU’s regulering i 2. kvartal, og det har udviklet sig positivt for os, hvor man kan sige, at vi holdt fast i positionen for vores brands,” siger Morten Christiansen, CEO for 3 i en pressemeddelelse.

Hi3G Danmark præsterede i 2. kvartal en omsætning på 672 millioner kroner og et driftsresultat før afskrivninger på 190 millioner kroner.

Til sammenligning var omsætningen i 2. kvartal 2016 på 713 millioner kroner, mens driftsresultatet før afskrivninger i samme periode var 126 millioner kroner.

”Vores omsætning ligger lidt lavere end samme kvartal sidste år, hvilket primært skyldes, at der var få smartphone-nyheder i løbet af kvartalet og dermed et samlet lavere salg af hardware. Driftsresultatet er til gengæld steget både sammenlignet med forrige kvartal og samme kvartal sidste år, så vi er alt i alt godt tilfredse med indsatsen og resultatet for 2. kvartal,” siger Morten Christiansen.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS