Markedseksplosion på vej: Cloud og Software as a Service står foran vild vækst

Vanvittig vækst og en historisk milepæl. Det byder de kommende fem år markedet for cloud og SaaS, viser undersøgelse.

Artikel top billede

(Foto: Vladimir_Timofeev / Vladimir_Timofeev)

It-verdens svar på et staldtip vil være, at man skal holde øje med virksomheder, der beskæftiger sig med enten cloud eller Saas - som kan være eksempelvis regnskabsprogrammer, det er muligt at tilgå på internettet i stedet for at have det installeret på computeren.

Sådan lyder forudsigelsen fra Synergy Research Group, skriver Reseller News

Undersøgelsen finder, at at salget indenfor netop denne del af industrien i de kommende fem år vil stige med utrolige 29 procent.  

"Alt imens markedet for cloud opnår massiv udbreddelse, vil vi se, at vækstraterne vil falde, men vores seneste prognose viser, at vi de kommende fem år fortsat vil se robust vækst," siger John Dinsdale, der er chefanalytiker i Synergy Research Group.

Historisk milepæl

Alt imens væksten tordner inden for cloud og SaaS, så vil markedet runde en milepæl. 

Frem mod det mytiske år 2020, hvor alt i denne verden virker til at skulle ske, kommer vi nemlig også til at runde en markant milepæl, når markedet for cloud og SaaS runder 1.275 millarder kroner - altså mere en billion kroner. 

Det kommer i følge rapporten til at ske alt imens blandt andet markedet for hardware og software til virksomheders datacentre vil dykke. Netop dykket her kommer som en naturlig konsekvens af, at den anden del af markedet stiger. 

Begge dele afspejler nemlig, at markedets kunder bevæger sig væk fra at have deres eget og istedet fokuserer mere på at flytte mere op i skyen.

Rammer USA til sidst

I følge undersøgelsen skal man dog ikke forstå det sådan, at gennembruddet kommer til at ske synkront over hele verden. 

Prognosen viser dog, at Europa kommer ind på en andenplads på listen over, hvor det kommer til at gå hurtigst. 

Det er dog i Asien, at det kommer til at gå aller hurtigst, mens man i Nordamerika vil få sidst del i den voldsomme vækst.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior Data Engineers til dataplatform i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS