Adobe tager (omsider) livet af Flash ... aflivningen begynder i 2020

"Dead Man Walking." Adobe er endelig klar til at tage det sidste stik til Flash-platformen.

Artikel top billede

Fra 2020 vil Adobe langsomt tage livet af Flash. 

Det skriver Adobe i et blogindlæg

Og nogle vil måske sige, at det var på tide. 

Chrome, Edge, Mozilla og Safari har alle blokeret Flash som standard og benytter i stedet HTML5, og Flash bliver af de fleste anbefalet at holde deaktiveret af sikkerhedsmæssige hensyn. 

Læs også: Hasteopdatering fra Microsoft: Lukker for kritiske Flash-sårbarheder hos Windows-brugerne

Adobe skriver, at "Adobe vil stoppe opdatering og distribution af Flash Player ved udgangen af 2020 og opfordrer alle indholdsudviklere at migrere eksisterende Flash til andre åbne formater."

I løbet af de kommende knap tre år vil Flash blive udfaset på tværs af alle platforme. 

Microsoft har meldt ud, at selskabet vil deaktivere Flash som standard i Edge og Internet Explorer fra 2019 og fuldt fjerne Flash-support i 2020.

Det samme melder både Apple og Google, og Firefox giver allerede fra næste måned sine brugere muligheden for at vælge, hvilke hjemmesider der skal fungere med Flash, og Firefox' Extended Support Release-version vil blive ved med at understøtte Flash indtil 2020. 

Flash Playeren har været med til at forme internettets indhold igennem de sidste mange år med alt fra små Flash-baserede spil til irriterende og blinkende reklameblokke. 

HTML5 har dog for længe siden overtaget rollen som de facto-platform på nettet.

Flash' endeligt vil betyde færre sikkerhedsproblemer samt potentielt bedre batterilevetid på både din computer og smartphone. 

Læs også: Nu får Flash og Silverlight kniven: Derfor får vi et bedre internet

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S