En æra er måske snart slut?: Apple stopper salget af to ikoniske iPods

Apple stopper salget af to ikoniske iPod-modeller. Nu er der kun en iPod-model tilbage.

Artikel top billede

Det var Apples iPod, der var med til at gøre Apple kendt som producent af forbrugerprodukter.

Men nu afliver Apple to af de tre iPods, der hidtil har været på modelprogrammet. Specifikt drejer det sig om iPod Nano og iPod Shuffle, som begge ikke har indbygget internetopkobling. 

Det skriver blandt andet TheVerge, og går man ind på Apples danske hjemmeside, er det ikke længere muligt at købe iPod Shuffle eller Nano. 

Apple har for længe siden meldt ud, at med tiden vil iPhone, iPad og iPod Touch æde markedet for de traditionelle iPods, og det er så sket i dag.

iPod Touch er den sidste resterende iPod, og den er mere eller mindre en forvokset iPhone uden opkaldsfunktion. 

Læs også: iPhonen fylder 10 år, men Apples egentlige genistreg dengang handlede faktisk slet ikke om teknologi

Dog har Apple opdateret de to iPod Touch-modeller, så de har mere lagerplads men til den samme pris. 

Det har længe gået i denne retning for iPod'en. Apple stoppede salget af modellen med en mekanisk harddisk kaldet iPod Classic tilbage i 2014, og hverken Nano eller Shuffle har set en opdatering siden 2012. 

Hvis du leder efter en lille mp3-afspiller med Apple-logo, vil du formodentligt kunne finde dem hos forhandlere i de kommende måneder, men så er det også slut. 

Læs også: Hvor meget ved du egentlig om iPhonen, der i dag fylder 10 år? Test din viden i Computerworlds iPhone-quiz

Læses lige nu

    Annonce

    Vallensbæk Kommune

    Koordinator med fagligt ansvar for Digital sikkerhed

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Applikationsarkitekt til stor applikationstransformation i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Forsvaret

    AI engineer til Forsvarets AI Center

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-kyndig koordinator til infrastruktursystemer i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,