En æra er måske snart slut?: Apple stopper salget af to ikoniske iPods

Apple stopper salget af to ikoniske iPod-modeller. Nu er der kun en iPod-model tilbage.

Artikel top billede

Det var Apples iPod, der var med til at gøre Apple kendt som producent af forbrugerprodukter.

Men nu afliver Apple to af de tre iPods, der hidtil har været på modelprogrammet. Specifikt drejer det sig om iPod Nano og iPod Shuffle, som begge ikke har indbygget internetopkobling. 

Det skriver blandt andet TheVerge, og går man ind på Apples danske hjemmeside, er det ikke længere muligt at købe iPod Shuffle eller Nano. 

Apple har for længe siden meldt ud, at med tiden vil iPhone, iPad og iPod Touch æde markedet for de traditionelle iPods, og det er så sket i dag.

iPod Touch er den sidste resterende iPod, og den er mere eller mindre en forvokset iPhone uden opkaldsfunktion. 

Læs også: iPhonen fylder 10 år, men Apples egentlige genistreg dengang handlede faktisk slet ikke om teknologi

Dog har Apple opdateret de to iPod Touch-modeller, så de har mere lagerplads men til den samme pris. 

Det har længe gået i denne retning for iPod'en. Apple stoppede salget af modellen med en mekanisk harddisk kaldet iPod Classic tilbage i 2014, og hverken Nano eller Shuffle har set en opdatering siden 2012. 

Hvis du leder efter en lille mp3-afspiller med Apple-logo, vil du formodentligt kunne finde dem hos forhandlere i de kommende måneder, men så er det også slut. 

Læs også: Hvor meget ved du egentlig om iPhonen, der i dag fylder 10 år? Test din viden i Computerworlds iPhone-quiz

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Statens IT

Driftsmedarbejder til Navision

Københavnsområdet

Aller Leisure A/S

Nyuddannet softwareudvikler til rejsebranchen

Københavnsområdet

Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

IT Business Analyst

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S