En æra er måske snart slut?: Apple stopper salget af to ikoniske iPods

Apple stopper salget af to ikoniske iPod-modeller. Nu er der kun en iPod-model tilbage.

Artikel top billede

Det var Apples iPod, der var med til at gøre Apple kendt som producent af forbrugerprodukter.

Men nu afliver Apple to af de tre iPods, der hidtil har været på modelprogrammet. Specifikt drejer det sig om iPod Nano og iPod Shuffle, som begge ikke har indbygget internetopkobling. 

Det skriver blandt andet TheVerge, og går man ind på Apples danske hjemmeside, er det ikke længere muligt at købe iPod Shuffle eller Nano. 

Apple har for længe siden meldt ud, at med tiden vil iPhone, iPad og iPod Touch æde markedet for de traditionelle iPods, og det er så sket i dag.

iPod Touch er den sidste resterende iPod, og den er mere eller mindre en forvokset iPhone uden opkaldsfunktion. 

Læs også: iPhonen fylder 10 år, men Apples egentlige genistreg dengang handlede faktisk slet ikke om teknologi

Dog har Apple opdateret de to iPod Touch-modeller, så de har mere lagerplads men til den samme pris. 

Det har længe gået i denne retning for iPod'en. Apple stoppede salget af modellen med en mekanisk harddisk kaldet iPod Classic tilbage i 2014, og hverken Nano eller Shuffle har set en opdatering siden 2012. 

Hvis du leder efter en lille mp3-afspiller med Apple-logo, vil du formodentligt kunne finde dem hos forhandlere i de kommende måneder, men så er det også slut. 

Læs også: Hvor meget ved du egentlig om iPhonen, der i dag fylder 10 år? Test din viden i Computerworlds iPhone-quiz

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network