Ny smart funktion i Word - snart læser softwaren automatisk teksten højt for dig

Microsoft er på trapperne med ny smart funktion i Word, der gør det muligt at få teksten læst op.

Artikel top billede

Selvom Word fra Microsoft efterhånden har 35 år på bagen, er der stadig plads til forbedringer.

Med en ny bølge af opdateringer til Office 365-brugerne kommer også en af de mere interessante nye funktioner til Word - at softwaren kan læse teksten højt for brugeren.

Det er funktionen 'Read Aloud', som i nogen tid har været forbeholdt Windows Insiders, der nu snart bliver bredt tilgængelig.

Det meddeler Microsoft i et blogindlæg.

“Denne nye opdatering betyder, at dit dokument kan blive læst op for dig, mens teksten samtidig markeres - direkte i dit workflow.”

“Det gør det lettere at finde og rette fejl, mens du skriver, og det forbedrer læse- og redigerings-præcisionen for alle, særligt brugere med indlæringsvanskeligheder som ordblindhed,“ skriver Microsoft.

Read Aloud findes til Word på Windows-computere for Office Insidere i øjeblikket, men bliver tilgængelig for alle brugere senere i år, lyder det fra selskabet.

Desværre ser det ud fra Microsofts support-side ud til, at der i første omgang ikke vil være mulighed for at få teksten læst på på dansk.

De understøttede sprog tæller blandt andre Engelsk, Tysk, Fransk, Spansk og Kinesisk.

Læs også:

Microsoft løfter sløret for 'Microsoft 365': "Vi står over for hidtil usete muligheder"

Der er jubel og optimisme hos Microsoft: Vi kan vinde den nye it-æra

Navnenyt fra it-Danmark

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job