WannaCry-helt anholdt for at stå bag frygtet bank-malware

Sikkerhedseksperten Marcus Hutchins verdenskendt for at stoppe et globalt ransomware-angreb. Nu er han selv anholdt og mistænkt for at stå bag en udbredt malware, der stjæler bankkunders brugeroplysninger.

Artikel top billede

For mindre en tre måneder siden blev den nu 23-årige sikkerhedsekspert Marcus Hutchins hyldet i sikkerhedskredse verden over.

Ved at registrere et specifikt domæne havde han sammen med sine kollegaer stoppet spredningen af ransomware-angrebet WannaCry, og han blev blandt andet fløjet til København med kort varsel for at fortælle sin historie på en stor sikkerhedskonference.

Onsdag stod det dog klart, at amerikansk politi ikke ser Hutchins som en helt. Han blev anholdt på vej hjem fra Las Vegas, hvor han havde deltaget i hacker-konferencen Defcon, og han er nu anklaget for at have skrevet bank-malwaren Kronos.

Kronos dukkede op i 2014, og den bruges til at stjæle brugbare oplysninger som adgangskoder fra bankkunder, og det otte sider lange anklageskrift hævder altså, at Marchus Hutcins står bag softwaren.

Ekspert: ”En tynd sag”

Anholdelsen af Marcus Hutchins har vakt harme i internationale sikkerhedskredse, og den amerikanske juraprofessor Orin Kerr fra George Washington University forholder sig også yderst skeptisk til anklagen.

Han hæfter sig ved, at anklageskriftet ikke nævner noget om, at Hutchins skulle have brugt Kronos til noget kriminelt.

”Det er ikke en forbrydelse at skabe malware. Det er ikke en forbrydelse at sælge malware. Det er en forbrydelse at sælge det med henblik på at bistå andre i deres forbrydelse. De må have noget mere, ellers løber denne her sag ind i juridiske problemer,” siger han til Wired.

Læs også: WannaCry-helt angrebet af hævntørstige hackere - men det største problem var faktisk politiet

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS