Pas godt på dit NemID: Disse fup-beskeder er i omløb netop nu

It-kriminelle forsøger i øjeblikket at narre danske NemID-brugere. Se fup-beskederne her.

Artikel top billede

(Foto: Jacob Wittorf)

Fup og fiduser. Det er, hvad der er tale om med flere nye 'NemID-beskeder', der i øjeblikket er i omløb.

Det er nemlig på ingen måde officielle beskeder fra Nets eller bankerne, der bliver udsendt.

I stedet er det it-kriminelle, der - igen - forsøger at udnytte det faktum, at NemID er noget, alle danskere kender til, hvorfor en mail eller sms med NemID-oplysninger har det med at fange forbrugerne med paraderne nede.

Email vil have dig til at uploade papkortet

Blandt andet kan man lige i øjeblikket risikere at modtage nedenstående e-mail, hvor emnefeltet indeholder beskeden:

“Din NemID-konto er låst for din sikkerhed”

Derudover indeholder den besked, Computerworld er i besiddelse af, denne ordlyd:

ID Kontrol
1 Log på selvbetjening
2 Upload dine NemID nøglekort med engangskoder (papkort)
3 Godkendelse skal ske senest 24 timer efter afsendelse
Log på selvbetjening

Her er 'Log på selvbetjening' et link, som man skal undgå at klikke på, ligesom den opmærksomme NemID-bruger nok vil have regnet ud, at man bestemt heller ikke skal give sig til at uploade billeder af nøglekortet.

Klik ikke på linket

Samtidig med denne email er der i øjeblikket også en snyde-sms i omløb.

Nets og DigstStatus har således udsendt en advarsel om denne sms, der også går efter NemID-brugerne. Her skal man heller ikke driste sig til at klikke på linket.

Læs også:

Derfor skifter NemID navn til MitID: Lægger op til stort opgør med Nets og papkortet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Bliv IT-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets IT-organisation, Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Sydjylland

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S