Pas godt på dit NemID: Disse fup-beskeder er i omløb netop nu

It-kriminelle forsøger i øjeblikket at narre danske NemID-brugere. Se fup-beskederne her.

Artikel top billede

(Foto: Jacob Wittorf)

Fup og fiduser. Det er, hvad der er tale om med flere nye 'NemID-beskeder', der i øjeblikket er i omløb.

Det er nemlig på ingen måde officielle beskeder fra Nets eller bankerne, der bliver udsendt.

I stedet er det it-kriminelle, der - igen - forsøger at udnytte det faktum, at NemID er noget, alle danskere kender til, hvorfor en mail eller sms med NemID-oplysninger har det med at fange forbrugerne med paraderne nede.

Email vil have dig til at uploade papkortet

Blandt andet kan man lige i øjeblikket risikere at modtage nedenstående e-mail, hvor emnefeltet indeholder beskeden:

“Din NemID-konto er låst for din sikkerhed”

Derudover indeholder den besked, Computerworld er i besiddelse af, denne ordlyd:

ID Kontrol
1 Log på selvbetjening
2 Upload dine NemID nøglekort med engangskoder (papkort)
3 Godkendelse skal ske senest 24 timer efter afsendelse
Log på selvbetjening

Her er 'Log på selvbetjening' et link, som man skal undgå at klikke på, ligesom den opmærksomme NemID-bruger nok vil have regnet ud, at man bestemt heller ikke skal give sig til at uploade billeder af nøglekortet.

Klik ikke på linket

Samtidig med denne email er der i øjeblikket også en snyde-sms i omløb.

Nets og DigstStatus har således udsendt en advarsel om denne sms, der også går efter NemID-brugerne. Her skal man heller ikke driste sig til at klikke på linket.

Læs også:

Derfor skifter NemID navn til MitID: Lægger op til stort opgør med Nets og papkortet

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | København

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4. juni 2026 | Gratis deltagelse

    Statens IT

    Teamleder til Tilsyn & Compliance

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Lead Data Platform Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS