Ny funktion i Skype: Overfør penge til dine kontakter under en samtale

Microsofts Skype åbner op for, at brugerne kan overføre penge til hinanden under en samtale.

Artikel top billede

Der kommer stadig flere muligheder for at foretage betalinger og overføre penge via mobilen.

Nu får Skype- og Paypal-brugerne også en helt ny mulighed. De to tjenester har nemlig indgået et samarbejde, der skal gøre det let at overføre penge som Paypal-bruger direkte fra Skype-appen.

Det meddeler Skype i et blogindlæg.

“Hos Skype arbejder vi hårdt for at gøre dit liv lettere og mere effektivt. Derfor har vi udviklet 'Send Money’, en Skype-funktion, der gør det muligt for dig at overføre penge via den seneste Skype mobil-app med Paypal, mens du er midt i en samtale.”

Microsoft forklarer, at det eksempelvis kan være praktisk, hvis man lige skal have afregnet med en ven, man har været i biografen med, eller hvis andre har lagt ud for en gave eller lignende.

Funktionen findes kun i mobilappen. Her kan man nu, mens man har gang i en samtale, swipe til højre og vælge Send Money.

22 lande har i øjeblikket adgang til denne funktion, skriver Microsoft.

Danmark er endnu ikke med på listen, men det er eksempelvis Finland, Tyskland og Holland, så det er næppe utænkeligt, at Send Money via Skype på et tidspunkt også kommer her til landet.

Læs også:

Afstemning: Vil du helst bruge MobilePay, Apple Pay, det mobile Dankort eller noget helt fjerde?

Nu sker det: Apple Pay kommer til Danmark om kort tid

Læses lige nu

    Annonce

    Jyske Bank

    IT Category Manager

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer hos PET

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec