Dansk it-startup henter stor investering fra berømt investor: Lander 76 millioner kroner

Danske Netlify henter 76 millioner kroner i kapitalindsprøjtning fra venturekapitalfirmaet Andreessen Horowitz.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Det danske it-startup Netlify henter 76 millioner kroner i en helt ny investeringsrunde.

Det oplyser Netlify i et blogindlæg.

En af virksomhederne, der har valgt skyde penge i det danske iværksætterfirma er det store venturekapitalfirma Andreessen Horowitz, der har Netscape-stifteren Marc Andreessen som den ene af sine to stiftere.

Blandt de andre investorere er venturekapitalvirksomhederne Designers Fund, Tank Hill Ventures og Bloomberg-koncernens venturefond, Bloomberg Beta.

Sidstnævnte investerede også sidste år i virksomheden, hvor Bloomberg Beta skød knap 15 millioner kroner ind i Netlify.

Har skabt en automatiseringsplatform

Netlify er stiftet af danskerne Christian Bach og Mathias Biilman, der har udviklet en automatiseringsplatform, der gør det betydeligt lettere at bygge statiske hjemmesider.

"Kort fortalt er vi en automatiseringsplatform, der har samlet en masse services et sted. Når du har din færdige hjemmeside, skubber du alle ting, som f.eks. vedligeholdelse, over til os. Udover at blive sikret mod hackerangreb, sørger vi for, at dit site bliver væsentligt hurtigere. Det kan være forskellen på profit eller ej, om din hjemmeside er to sekunder hurtigere,” sagde Christian Bach sidste år i et interview med Børsen.

Investor: Det er den hellige gral
I forbindelse med kapitalindsprøjtningen træder Peter Levine, der er partner i Andreessen Horowitz, ind i Netlifys bestyrelselse.

Ifølge det amerikanske medie Business Insider kalder han Netlifys teknologi for “den hellige gral indenfor web-udvikling og applikationsudvikling.”

Netlify har i dag hovedkontor i San Francisco.

Læs også: 
Derfor er rige pensionskasser ikke vilde med danske it-firmaer: "Vi har et ansvar for vores kunders opsparinger"

Danske it-startups rykker ofte til udlandet for at skaffe kapital: Pensionskasserne må på banen, så vi kan holde på arbejdspladserne.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S