Uber går igen efter det danske marked: ”Vi vil gerne reguleres”

Kørselstjenesten Uber lukkede for nylig i Danmark, fordi man ikke ønskede at indrette sig efter taxiloven. Men nu kommer Uber med en række indrømmelser og vil igen ind på det danske marked.

Artikel top billede

Den amerikanske kørselstjeneste Uber vil igen ind på danske marked.

Uber forlod Danmark i slutningen af marts, fordi virksomheden ikke ønskede at efterleve taxilovens krav om blandt andet fysiske taxametre og sensorer i bilsæderne.

Men nu meddeler Kåre Riis Nielsen, der er politisk direktør for Uber i Norden og Baltikum, at man vil indrette sig efter lovgivningen for at komme tilbage på det danske marked.

Uber vil blandt andet give sine chauffører i Danmark pension og løn under sygdom, ligesom man vil indberette alle chaufførers indtjeninger til skat og installere en moderne pendant til et taxameter.

”Vi gør det, fordi danskerne vil Uber. Vi havde over 300.000 brugere, og det er noget af det bedste, vi har set globalt,” siger Kåre Riis Nielsen til Danmarks Radio.

”Vil vil gerne reguleres, og vi vil gerne tilpasses. Vi erkender, at der er begået fejl, og det har ikke været helt kønt undervejs. Men vi er klar nu til at spille efter de regler, der er.”

DF: Uber er desperat

Uber vil til gengæld have fjernet loftet over kørselstilladelser og have lov til at bruge private biler til erhvervstransport.

Men ifølge Dansk Folkepartis transportordfører, Kim Christiansen, kan Uber skyde en hvid pil efter begge dele.

”Jeg ved ikke, om de mennesker, der hylder det her også hylder, at vi bøjer loven på andre områder. Vi har en lovgivning, fordi der skal være lige og fair konkurrence, og det er der i taxalovgivningen.”

Ubers findes i dag stadig i Danmark i form af en udviklingsafdeling i Aarhus.

Læs også: Uber lukker i Danmark, men aarhusiansk it-afdeling overlever

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Sikkerhedsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Kalundborg Refinery A/S

    Applikationsspecialist til Kalundborg Refinery

    Region Sjælland

    Vivant ApS

    IT-supporter til Servicedesk

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S