Uber går igen efter det danske marked: ”Vi vil gerne reguleres”

Kørselstjenesten Uber lukkede for nylig i Danmark, fordi man ikke ønskede at indrette sig efter taxiloven. Men nu kommer Uber med en række indrømmelser og vil igen ind på det danske marked.

Artikel top billede

Den amerikanske kørselstjeneste Uber vil igen ind på danske marked.

Uber forlod Danmark i slutningen af marts, fordi virksomheden ikke ønskede at efterleve taxilovens krav om blandt andet fysiske taxametre og sensorer i bilsæderne.

Men nu meddeler Kåre Riis Nielsen, der er politisk direktør for Uber i Norden og Baltikum, at man vil indrette sig efter lovgivningen for at komme tilbage på det danske marked.

Uber vil blandt andet give sine chauffører i Danmark pension og løn under sygdom, ligesom man vil indberette alle chaufførers indtjeninger til skat og installere en moderne pendant til et taxameter.

”Vi gør det, fordi danskerne vil Uber. Vi havde over 300.000 brugere, og det er noget af det bedste, vi har set globalt,” siger Kåre Riis Nielsen til Danmarks Radio.

”Vil vil gerne reguleres, og vi vil gerne tilpasses. Vi erkender, at der er begået fejl, og det har ikke været helt kønt undervejs. Men vi er klar nu til at spille efter de regler, der er.”

DF: Uber er desperat

Uber vil til gengæld have fjernet loftet over kørselstilladelser og have lov til at bruge private biler til erhvervstransport.

Men ifølge Dansk Folkepartis transportordfører, Kim Christiansen, kan Uber skyde en hvid pil efter begge dele.

”Jeg ved ikke, om de mennesker, der hylder det her også hylder, at vi bøjer loven på andre områder. Vi har en lovgivning, fordi der skal være lige og fair konkurrence, og det er der i taxalovgivningen.”

Ubers findes i dag stadig i Danmark i form af en udviklingsafdeling i Aarhus.

Læs også: Uber lukker i Danmark, men aarhusiansk it-afdeling overlever

Læses lige nu

    Annonce

    Scan Global Logistics

    PMO Project Manager

    Københavnsområdet

    IT Forum Gruppen

    Senior Sales Manager hos ITF

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    KMD A/S

    Lead Business Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job