Uber går igen efter det danske marked: ”Vi vil gerne reguleres”

Kørselstjenesten Uber lukkede for nylig i Danmark, fordi man ikke ønskede at indrette sig efter taxiloven. Men nu kommer Uber med en række indrømmelser og vil igen ind på det danske marked.

Artikel top billede

Den amerikanske kørselstjeneste Uber vil igen ind på danske marked.

Uber forlod Danmark i slutningen af marts, fordi virksomheden ikke ønskede at efterleve taxilovens krav om blandt andet fysiske taxametre og sensorer i bilsæderne.

Men nu meddeler Kåre Riis Nielsen, der er politisk direktør for Uber i Norden og Baltikum, at man vil indrette sig efter lovgivningen for at komme tilbage på det danske marked.

Uber vil blandt andet give sine chauffører i Danmark pension og løn under sygdom, ligesom man vil indberette alle chaufførers indtjeninger til skat og installere en moderne pendant til et taxameter.

”Vi gør det, fordi danskerne vil Uber. Vi havde over 300.000 brugere, og det er noget af det bedste, vi har set globalt,” siger Kåre Riis Nielsen til Danmarks Radio.

”Vil vil gerne reguleres, og vi vil gerne tilpasses. Vi erkender, at der er begået fejl, og det har ikke været helt kønt undervejs. Men vi er klar nu til at spille efter de regler, der er.”

DF: Uber er desperat

Uber vil til gengæld have fjernet loftet over kørselstilladelser og have lov til at bruge private biler til erhvervstransport.

Men ifølge Dansk Folkepartis transportordfører, Kim Christiansen, kan Uber skyde en hvid pil efter begge dele.

”Jeg ved ikke, om de mennesker, der hylder det her også hylder, at vi bøjer loven på andre områder. Vi har en lovgivning, fordi der skal være lige og fair konkurrence, og det er der i taxalovgivningen.”

Ubers findes i dag stadig i Danmark i form af en udviklingsafdeling i Aarhus.

Læs også: Uber lukker i Danmark, men aarhusiansk it-afdeling overlever

Annonce

Styrelsen For It og Læring

Erfaren enterprise arkitekt til tværgående arkitekturenhed

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Strategy & Transformation Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job